JUTRO ROZPRAWA APELACYJNA W SPRAWIE PRZECIWKO PROFESOROM J. GRABOWSKIEMU I B. ENGELKING.

26 lipiec 2021 | Aktualności, interwencje

FILOMENA LESZCZYŃSKA W OBRONIE PRAWDY!

27 lipca br. odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie z pozwu Filomeny Leszczyńskiej przeciwko prof. J Grabowskiemu i prof. B. Engelking – autorom kontrowersyjnej książki „Dalej jest noc”

Zapewne pamiętacie Państwo słowa Filomeny Leszczyńskiej, która w następujący sposób odniosła się do sprawy: „Kim ja jestem? Jestem nikim, ale walczę o prawdę i to jest moją bronią. A oni posługują się kłamstwem. I taka jest między nami różnica.”

Filomena Leszczyńska, ponad 80-letnia starsza Pani, po raz kolejny stanie przed sądem w obronie prawdy o swoim stryju  – śp. Edwardzie Malinowskim, któremu autorzy książki „Dalej jest noc” – profesorowie J. Grabowski i B. Engelking przypisali winę jakoby był on współwinny śmierci Żydów. Stanowisko Filomeny Leszczyńskiej w tej sprawie jest niezmienne, dlatego też podczas procesu apelacyjnego będzie bronić dobrego imienia swojego stryja.

Jak już informowaliśmy Państwa, apelację w tej sprawie wnieśli pełnomocnicy Filomeny Leszczyńskiej, jak również pełnomocnicy reprezentujący stronę pozwaną tj. prof. J. Grabowskiego i prof. B. Engelking.

Pełnomocnicy Filomeny Leszczyńskiej – mec. Monika Brzozowska – Pasieka oraz mec. Jerzy Pasieka wnieśli apelację od wyroku Sądu I instancji (z dnia 09.02.21r) odnosząc się do oddalonej części powództwa wskazując na konieczność szczegółowego przeproszenia oraz erraty w przypadku dodruku.

Pełnomocnicy prof. J Grabowskiego oraz prof. B. Engelking również zaskarżyli wyroku sądu w części dla nich niekorzystnej.

Postępowanie apelacyjne w tej sprawie będzie kolejną walką o prawdę, zarówno w stosunku do śp. Edwarda Malinowskiego, jak również do całej rzeszy Polaków, którzy w czasie II wojny światowej narażali swoje życie i życie najbliższych, by ratować ludność żydowską przed zagładą z rąk niemieckich oprawców. Jesteśmy pełni nadziei, że i tym razem zatriumfuje prawda o polskim bohaterze.

Zdaniem F. Leszczyńskiej jasno trzeba przeciwstawić się wszelkim próbom przypisywania Polakom niemieckich zbrodni. Pani Filomena uważa, że trzeba wyraźnie pokazać kto był katem a kto ofiarą niemieckiego bestialstwa. Musimy skutecznie bronić Polski i Polaków przed konstruowaniem fałszywego obrazu i przypisywaniu Narodowi Polskiemu czynów haniebnych, czynów którego autorami byli niemieccy zbrodniarze.

Sprawa wolności badań naukowych jest fundamentalną w wolnym społeczeństwie. Problem w tym, że badacze mają dołożyć należytej staranności. Do kwestii rzetelności badań naukowych odniósł się Sąd I instancji, rozpatrując sprawę śp. Edwarda Malinowskiego, który w uzasadnieniu wyroku wyraźnie wskazał, że badacze mają dokładać należytej staranności, a ani prof. Barbara Engelking ani prof. Jan Grabowski według sądu – który podzielił naszą argumentację –  tej należytej staranności nie dołożyli w swoich badaniach.

Przypomnijmy:

9 lutego br. przed Sądem Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie z pozwu Pani Filomeny Leszczyńskiej, która domagała się od Barbary Engelking i Jana Grabowskiego przeproszenia oraz zadośćuczynienia za nazwanie jej stryja śp. Edwarda Malinowskiego złodziejem i współwinnym śmierci Żydów. Sąd nakazał profesorom Engelking i Grabowskiemu przeprosić Filomenę Leszczyńską, bratanicę Edwarda Malinowskiego, w czasie wojny sołtysa wsi Malinowo na Podlasiu, za nieścisłe informacje zamieszczone w książce. Jednocześnie oddalono żądanie zadośćuczynienia.

W 2019 roku Pani Filomena Leszczyńska zwróciła się do Reduty Dobrego Imienia o wsparcie, gdyż uważała, że prof. Barbara Engelking jako autorka tekstu i prof. Jan Grabowski jako redaktor naukowy książki „Dalej jest noc” pominęli istotne źródła, scalili kilka osób o nazwisku Malinowski w jednego „Malinowskiego”. W wyniku tego „błędu metodologicznego” nastąpiło przypisanie Edwardowi Malinowskiemu kolaboracji z Niemcami, czym profesorowie naruszyli dobrą pamięć o  zmarłym i dobra osobiste Pani Filomeny Leszczyńskiej. Oprócz tego Barbara Engelking jako autorka rozdziału książki „Dalej jest noc” ominęła istotne źródła – zeznania żydowskich świadków – wskazujące na niewinność Edwarda Malinowskiego.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia przeprowadziła badania źródłowe oraz finansowała pomoc, koszty sądowe. Pełnomocnicy Filomeny Leszczyńskiej pracują w sprawie pro bono.

Więcej informacji o przebiegu procesu znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce „Sprawa Filomeny Leszczyńskiej przeciwko J. Grabowskiemu i B. Engelking”

https://rdiplad.org/f-leszczynska-vs-j-grabowski-i-b-engelking

O postępach w tej sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube