Kolejna rozprawa przeciwko niemieckiej telewizji ZDF oraz producentowi filmu „NASZE MATKI, NASI OJCOWIE”

7 grudzień 2020 | Aktualności, interwencje

W dniu 8.12.2020 r. odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie Kapitana Zbigniewa Radłowskiego oraz Światowego Związku Żołnierzy AK przeciwko telewizji niemieckiej ZDF (co-producentowi) oraz producentowi filmu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”. Sprawę rozpoznaje Sąd Apelacyjny w Krakowie, rozprawa rozpoczyna się o 9.30 w sali nr 2.

Przypominamy, że w dniu 18 grudnia  2018 r. w Krakowie Sąd Okręgowy zobowiązał pozwanych do umieszczenia przeprosin, w siedem dni od uprawomocnienia  się wyroku, pomiędzy godziną 20.00 a 20.30, o widocznym-wyboldowanym-tytule „ ZDF I UFA FICTION PRZEPRASZAJĄ Z. RADŁOWSKIEGO I ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ”. Sąd nakazał by tekst przeprosin ukazał się w Telewizji Polskiej Program 1 w języku polskim, Telewizji Niemieckiej: kanał ZDF, kanał ZDF Neo, kanał Sat3 w języku niemieckim, a także na stronach internetowych pozwanych. Dodatkowo sąd zobowiązał pozwanych do wyświetlania przed każdą emisją tablicy informującej, że wszelkie postaci żołnierzy AK wskazane w filmie są fikcyjne i jakiekolwiek podobieństwo do postaci prawdziwych jest niezamierzone.

Wygraliśmy! Wyrok w sprawie serialu “Nasze matki nasi ojcowie”

Sprawa dotyczyła filmu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”, w którym żołnierze Armii Krajowej zostali przedstawieni jako antysemici, co najmniej godzący się na śmierć Żydów podczas II wojny światowej. Żołnierzy Armii Krajowej – zdaniem Powodów – przedstawiono jako nacjonalistów, współpracujących z Niemcami w Holocauście narodu żydowskiego. Powodowie upatrywali naruszenia swoich dóbr osobistych w nieuprawnionych ocenach – bardzo pejoratywnych (antysemityzm, nacjonalizm) oraz przedstawieniem nieprawdziwych faktów dotyczących żołnierzy Armii Krajowej (pomoc Niemcom w eksterminacji Żydów, chęć eliminowania Żydów z Armii Krajowej, głoszenie antysemickich haseł wcielanych następnie w życie). Z pozwem wystąpili – kapitan Zbigniew Radłowski (obecnie 95-letni) oraz Światowy Związek żołnierzy AK. Obu powodów reprezentują pro publico bono dr Monika Brzozowska-Pasieka oraz radca prawny Jerzy Pasieka.

RDI wspiera i monitoruje od początku ten proces.

Zapraszamy na nasz profil Facebook oraz Twitter, gdzie na bieżąco będziemy publikować informacje dotyczące przebiegu rozprawy.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube