Kolejne batalie sądowe. NOWA SPRAWA KARNA HANSA G. ORAZ J. GRABOWSKI PRZECIWKO RDI (ROZPRAWA ODWOŁANA!)

12 luty 2021 | Aktualności, interwencje

Szanowni Państwo,

Spieszę poinformować o kolejnych potyczkach przed sądem, w których Reduta Dobrego Imienia bierze udział. Dziś tj. 12.02. br. odbyła się rozprawa w nowej sprawie karnej przeciwko Hansowi G., podczas której obszerne zeznania złożyła Natalia Nitek – Płażyńska. Trwało to kilka godzin, dlatego też nie zdążono odczytać protokołów z zeznań. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 02.03. br. i wtedy Natalia Nitek-Płażyńska będzie się odnosić do zeznań złożonych w toku postępowania przygotowawczego w prokuraturze. „W mojej ocenie zeznania potwierdziły zasadność oskarżenia” – stwierdził mecenas Tomasz Złoch pełnomocnik Natalii – Nitek Płażyńskiej.

O dalszych postępach w tej sprawie będziemy informować.

Przypomnijmy:

W dniu 02.02.2021 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa – odczytanie aktu oskarżenia w nowym procesie karnym przeciwko Hansowi G., który znieważał oraz groził śmiercią swojej byłej pracownicy – Natalii Nitek – Płażyńskiej.
Jak informowaliśmy Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystosowała akt oskarżenia wskazując m.in. przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. stanowiące, że Hans G. co najmniej raz groził popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu Natalii Nitek – Płażyńskiej.

Wobec Hansa G. w Polskich sądach toczyły się dwa odrębne postępowania:


• Sprawa karna:

W pierwszej sprawie karnej Sąd Rejonowy w Wejherowie (w grudniu 2019 r.) uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Natalii Nitek-Płażyńskiej. Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto miał zwrócić koszty procesu. Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok (uniewinnił Hansa G. od jednego z zarzutów) podtrzymując skazanie w zakresie znieważenia.

Więcej informacji o sprawie karnej przeczytacie Państwo na naszej stronie: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/wielkie-zwyciestwo-reduty-hans-g-uznany-przez-sad-winnym-zniewazenia-i-grozenia-smiercia/


• Sprawa cywilna z powództwa Natalii Nitek – Płażyńskiej


W 2017 roku Natalia Nitek – Płażyńska złożyła do sądu pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy Hansowi G.

Warto pamiętać, że Hans G. to Niemiec, pracodawca w firmie POS System na Pomorzu, który prowadząc biznes w Polsce, używał wobec polskich pracowników słów godzących w ich dobra osobiste i narodowe. Niemiecki przedsiębiorca obrażał p. Natalię Nitek-Płażyńską ze względu na jej narodowość. Siebie samego nazywał hitlerowcem, słownie wygrażał, że zabiłby wszystkich Polaków. Groził także swojej pracownicy śmiercią, powołując się na wyższość Niemców nad Polakami.

Po kilkuletnim procesie, w lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zobowiązał Hansa G. do przeproszenia Natalii Nitek-Płażyńskiej w mediach ogólnopolskich oraz do zapłaty 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Sprawa cywilna została rozpoznana przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, zgodnie z wyrokiem Natalia Nitek-Płażyńska ma przeprosić Niemca Hansa G. za to, że nagrywała jego wypowiedzi. Przeproszenie ma być publiczne na dwóch kontach w mediach społecznościowych, przez cały miesiąc, dodatkowo Natalia Nitek-Płażyńska ma zapłacić 10.000 zł na WOŚP oraz pokryć koszty sądowe. Natomiast Niemiec został zobowiązany do przesłania tylko listownych przeprosin do Natalii Nitek-Płażyńskiej, ale nie musiał przepraszać publicznie.

Reduta Dobrego imienia, jako strona w sprawie wniosła do Sądu Najwyższego sprawę kasacyjną. 23.12.2020 r. Reduta otrzymała informację, że Prokuratura Krajowa przystąpiła do kasacji w sprawie Pani Natalii Nitek-Płażyńskiej. Obecnie czekamy na wyznaczenie przez Sąd Najwyższy pierwszego terminu rozprawy kasacyjnej.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/kasacja-w-toku-ciag-dalszy-sprawy-pani-natalii-nitek-plazynskiej/

Godne zapamiętania jest, że Reduta Dobrego Imienia od początku pomagała – zarówno finansowo, jak i prawnie Natalii Nitek- Płażyńskiej w jej walce o dobre imię Polaków i Polski. To wielka zasługa Państwa, którzy od początku wspieracie nas dobrym słowem (dziękujemy serdecznie za maile i telefony!) i datkami finansowymi. Przypomnę, że jesteśmy fundacją, która utrzymuje się wyłącznie z darowizn naszych Przyjaciół i Sympatyków za co jesteśmy nieustająco wdzięczni. Dziękujemy bardzo serdecznie!

Reduta nie poddaje się! Walczy dalej, kolejny raz wspierając Polkę w jej nierównej walce z byłym niemieckim pracodawcą!


ROZPRAWA ODWOŁANA: GRABOWSKI PRZECIWKO RDI

Dziś miała się odbyć pierwsza rozprawa w bezprecedensowej sprawie, którą Reducie Dobrego Imienia wytoczył przedstawiciel tzw. Nowej Polskiej Szkoły Badania Holokaustu Jan Grabowski.
Niestety z powodu choroby sędziego rozprawa się nie odbędzie, a o nowym terminie rozpoczęcia procesu oraz w postępach w sprawie będziemy Państwa na bieżąco informować.

Proszę pozwolić, że przypomnę dotychczasowe fakty. Otóż półtora roku po wydaniu w 2017 r. przez RDI stanowiska kwestionującego rzetelność metodologii prac naukowych Jana Grabowskiego, ten pracujący na stanowisku profesora na Uniwersytecie Ottawy w Kanadzie historyk złożył pozew. RDI przesłała do sądu obszerną odpowiedź, w której m.in. podnosi wybiórcze traktowanie badanych i przywoływanych przez Grabowskiego źródeł. Ten historyk to także autor tezy, że „Polacy przyczynili się do śmierci 200 000 Żydów”.

Zdaniem RDI Grabowski wchodząc na drogę sądową chciał powstrzymać zagwarantowane konstytucyjnie prawo krytyki. Warto zapamiętać, że ww. sprawa została wytoczona w lutym 2019 r. i jest chronologicznie pierwsza, przed sprawą Filomeny Leszczyńskiej, która wyniknęła dopiero w marcu 2019 r.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/historyk-grabowski-kontra-reduta-dobrego-imienia-pierwsze-starcie-juz-12-lutego-w-sadzie-okregowym-w-warszawie/.

Osobiście bardzo żałuję, że ta ważna sprawa wciąż nie może się rozpocząć. Wtedy mielibyśmy okazję przedstawić szerokiej opinii zebrany przez RDI materiał m.in. opinie i ekspertyzy wybitnych historyków zajmujących się badaniami nad II wojną światową i Holokaustem dotyczące dorobku Jana Grabowskiego. Pragnę także zaprosić Państwa do lektury cieszących się wielką poczytnością „Raportów i Analiz RDI” np. do wydania poświęconego fake newsom w czasie pandemii. To ważne świadectwo. W najbliższym czasie planujemy publikacje kolejnych wydań monograficznych.

Szanowni Państwo, Przyjaciele i Sympatycy Reduty Dobrego Imienia!

Istniejemy wyłącznie dzięki Państwa wsparciu i datkom finansowym. Bardzo serdecznie za to dziękuję i uprzejmie przypominam i informuję, że rozpoczęliśmy akcję: „Pani Filomena walczy o prawdę i dobre imię swojej rodziny”. Serdecznie proszę o włączenie się w nią i o popularyzowanie tej formy regularnego wspierania naszych przedsięwzięć, także wśród Państwa przyjaciół, krewnych i znajomych.

Z wyrazami szacunku
Maciej Świrski

PANI FILOMENA WALCZY O PRAWDĘ I DOBRE IMIĘ SWOJEJ RODZINY.

Chcesz pomóc Babci Filomenie i innym? Wspieraj regularnie Redutę Dobrego Imienia.
Wspiera nas już 1023 osoby. Aby działać na pełna skalę musi być nas co najmniej 4 000.

Darowizny mogą Państwo przekazać poprzez wpłatę na poniższy numer konta:

Nr konta: 87 1090 1883 0000 0001 2254 5117

Bądź po kliknięciu w poniższy link:

https://rdiplad.org/darowizna

Prosimy o wpłaty z tytułem „Darowizna stała na cele statutowe RDI”

 

 

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube