Zwycięstwo prawdy o bohaterach AK!

23 marzec 2021 | Aktualności, interwencje

Zwycięstwo prawdy o bohaterach AK! Żołnierze Armii Krajowej wygrywają z niemiecką telewizją oraz producentem filmu “Nasze Matki, Nasi Ojcowie”. Pozwani mają przeprosić w najlepszym czasie antenowym!

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, przysięgam być wierny Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej. Stać nieugięcie na straży jej honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Naczelnemu Wodzowi i wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.” – tekst przysięgi żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

 

W dniu dzisiejszym tj. 23.03.2021 r. w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie odbyła się kolejna rozprawa z pozwu Kapitana Zbigniewa Radłowskiego oraz ŚZŻAK przeciwko producentom serialu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” – UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji).

Sąd nakazał przeproszenie za treści prezentowane w filmie w telewizji polskiej – Program I TVP oraz telewizji niemieckiej na kilku programach ZDF. Dodatkowo – pozwani mają przeprosić na stronach internetowych.

Koszty emisji przeprosin w najlepszym czasie antenowym w polskiej i niemieckiej telewizji pokrywa strona przegrywająca, czyli pozwani. W przypadku braku publikacji, sąd upoważnił Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej do publikacji przeprosin na koszt Pozwanych.

Treść przeprosin jest następująca:

Producenci filmu pt. „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” tj. Telewizja ZDF oraz firma UFA Fiction, na skutek przegranego procesu sądowego, przepraszają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie, za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez zidentyfikowanie oddziału partyzanckiego  w w/w filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki”.

Jednocześnie sąd oddalił powództwo Zbigniewa Radłowskiego w całości.

Sąd wskazał, że niemiecki film pokazuje polski antysemityzm, jako postawę dominującą. Co więcej niemiecki producent intencjonalnie wskazał właśnie określoną formację tj. Armię Krajową jako zindywidualizowaną organizację wojskową. Dlatego też sąd uznał, że  właśnie ta organizacja ma prawo do wystąpienia do sądu i uzyskania stosowanej ochrony prawnej.

Przypomnijmy:

Ostatnia rozprawa apelacyjna miała miejsce w dniu 08.12.2020 r. i rozpoczęła się od wniosku strony pozwanej o wyłączenie nowego sędziego sprawozdawcy, bo: „zmiana jest zaskakująca”. 

Tymczasem zmiana ta – jak wyjaśnił przewodniczący składu – związana była z przejściem w stan spoczynku poprzedniego sędziego. W związku z tym wnioskiem, rozprawa co prawda odbyła się, ale wyrok nie mógł zapaść.

Postępowanie apelacyjne związane było z wyrokiem ogłoszonym 18 grudnia  2018 r. w Krakowie.

Tamtejszy Sąd Okręgowy zobowiązał pozwanych do umieszczenia przeprosin, w siedem dni od uprawomocnienia  się wyroku, pomiędzy godziną 20.00 a 20.30, o widocznym-wyboldowanym-tytule „ ZDF I UFA FICTION PRZEPRASZAJĄ Z. RADŁOWSKIEGO I ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ”. Sąd nakazał by tekst przeprosin ukazał się w Telewizji Polskiej Program 1 w języku polskim, Telewizji Niemieckiej: kanał ZDF, kanał ZDF Neo, kanał Sat3 w języku niemieckim, a także na stronach internetowych pozwanych. Dodatkowo sąd zobowiązał pozwanych do wyświetlania przed każdą emisją tablicy informującej, że wszelkie postaci żołnierzy AK wskazane w filmie są fikcyjne i jakiekolwiek podobieństwo do postaci prawdziwych jest niezamierzone.

Proces wytoczył ponad 90-letni żołnierz Armii Krajowej (AK) oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, którzy wystąpili przeciwko producentom serialu „Nasze Matki, nasi Ojcowie” za naruszenie dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści. 

Przedmiotem sprawy jest film „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”, w którym żołnierze Armii Krajowej zostali przedstawieni jako antysemici, co najmniej godzący się na śmierć Żydów podczas II wojny światowej. Żołnierzy Armii Krajowej – zdaniem Powodów – przedstawiono jako nacjonalistów, współpracujących z Niemcami w Holocauście narodu żydowskiego. Powodowie upatrywali naruszenia swoich dóbr osobistych w nieuprawnionych ocenach – bardzo pejoratywnych (antysemityzm, nacjonalizm) oraz przedstawieniem nieprawdziwych faktów dotyczących żołnierzy Armii Krajowej (pomoc Niemcom w eksterminacji Żydów, chęć eliminowania Żydów z Armii Krajowej, głoszenie antysemickich haseł wcielanych następnie w życie).

Reduta Dobrego Imienia monitoruje sprawę od początku, a proces – pro publico bono – prowadzą mec. Monika Brzozowska – Pasieka i Jerzy Pasieka. Będziemy Państwa na bieżąco informować o przebiegu postępowania w tej sprawie.

Więcej na temat postępowania apelacyjnego na naszej stronie:  https://rdiplad.org/kolejna-batalia-kpt-radlowski-vs-niemieckiej-zdf

Drodzy Przyjaciele Reduty,

Sprawa przeciwko producentom serialu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie” jest ogromnie ważna, gdyż dotyczy obrony prawdy historycznej o bohaterach AK. Pozwoliłem sobie przytoczyć tekst przysięgi składanej przez żołnierzy Armii Krajowej, aby jeszcze mocniej podkreślić wartości, które dla

AK-owców stanowiły „świętość”. Proszę pamiętać, że wielu z nich oddało życie za Ojczyznę, byli prześladowani, torturowani a mimo to nie można było ich złamać. Ci żołnierze poświęcili się bezgranicznie Polsce, a ich odwaga i heroizm stały się legendą zapisaną na kartach naszej historii.

To my, Drodzy Państwo, jesteśmy dziś zobowiązani do pielęgnowania pamięci o bohaterach AK i powinniśmy stanowczo reagować, gdy ich dobre imię jest brukane. Niestety już wielu z nich odeszło na wieczną wartę, pozostało niewielu. Tym bardziej musimy wsłuchać się głos żyjących, których przedstawicielem jest Kapitan Zbigniew Radłowski, gdyż on stanowi żywe świadectwo prawdy o wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej.

W tym miejscu chciałbym Państwu podziękować za to, że jesteście z nami i wpieracie Redutę Dobrego Imienia. Zwracam się do Państwa, naszych – Darczyńców i Sympatyków, z podziękowaniami od wszystkich, którym w ostatnim czasie prawnie i finansowo pomagała Reduta, w ich walce o honor, godność i sprawiedliwość. To wielka zasługa Państwa, że mogę przekazywać Wam dobre wieści o ostatnich sukcesach i zwycięstwach Reduty. Razem udało nam się osiągnąć tak wiele w obronie dobrego imienia Polski i jej bohaterów. Wspólnie możemy zrobić jeszcze więcej, dlatego chciałbym ponowić apel o stałe wsparcie finansowe Reduty, to pozwoli nam działać oraz skutecznie interweniować wobec wszelkich prób fałszowania historii Rzeczypospolitej bądź oczerniania polskich bohaterów.

Podziękowań nigdy nie dość, więc raz jeszcze serdecznie dziękuję.

Z wyrazami szacunku
Maciej Świrski

PANI FILOMENA WALCZY O PRAWDĘ I DOBRE IMIĘ SWOJEJ RODZINY.

Chcesz pomóc Babci Filomenie i innym? Wspieraj regularnie Redutę Dobrego Imienia.
Wspiera nas już 1055 osób. Aby działać na pełna skalę musi być nas co najmniej 4 000.

Darowizny mogą Państwo przekazać poprzez wpłatę na poniższy numer konta:
Nr konta: 87 1090 1883 0000 0001 2254 5117

Bądź po kliknięciu w poniższy link:

https://rdiplad.org/darowizna

Prosimy o wpłaty z tytułem „Darowizna stała na cele statutowe RDI

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube