The case against Newsweek.pl
The case against Newsweek.pl
In January 2017. Newesweek.pl wrote a text about 'Polish concentration camps’. We could not leave it at that. The president of RDI Maciej Świrski demanded a correction of this information. As the editor-in-chief refused, the case found its final outcome in court. The courts of all instances (including the Supreme Court) agreed with us, ordering the editor-in-chief to correct the untrue information.
We will not allow the falsification of Polish history!
Reduta wygrywa z Newsweek.pl przed Sądem Najwyższym!
Fundacja Reduta Dobrego Imienia – w styczniu 2018 roku wygrała sprawę z redaktorem naczelnym Newsweek.pl. Na mocy tego wyroku sądowego redaktor naczelny miał opublikować sprostowanie wskazujące, że nieprawdziwa jest informacja o tym, że w Polsce znajdowały się polskie obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Taka bowiem treść znalazła się w artykule opublikowanym przez Newsweek.pl pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? »Mała zbrodnia« Marka Łuszczyny”.
Strona pozwana próbowała apelować od wyroku, jednak w maju 2018 roku Sąd Apelacyjny orzekł, że redaktor naczelny Newsweek.pl ma obowiązek opublikować sprostowanie o takiej treści. Pozwany jednak nie dał za wygraną i złożył skargę kasacyjną. W odpowiedzi Fundacja Reduta Dobrego Imienia – wskazała, że skarga kasacyjna w tej sytuacji nie jest zasadna. Sąd Najwyższy podzielił ten pogląd i odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
– W tej sprawie najistotniejsze jest to, że w ocenie wszystkich sądów jestem osobą zainteresowaną i mogę występować o sprostowanie nieprawdziwych informacji w kontekście prawdy historycznej. I oświadczam: będę dalej to czynić – stwierdził Zespół Fundacji Reduta Dobrego Imienia, która wygrała proces.
Sądy wszystkich instancji uznały bowiem, że można wytaczać procesy o sprostowanie nieprawdziwych informacji z uwagi na przynależność do narodu polskiego, a w tym przypadku również z uwagi na działalność Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Sądy wskazały, że Fundacja zajmuje się obroną dobrego imienia Polski w kontekście prawdy historycznej.
Sąd I instancji argumentował dodatkowo, że istnieją takie dobra osobiste jak tożsamość narodowa oraz godność narodowa, a nieprawdziwe informacje o tzw. „polskich obozach koncentracyjnych” naruszają te dobra. Z taką argumentacją zgodziły się wszystkie sądy – dodaje dr Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocnik Fundacji.
***
To kolejny w ostatnim czasie sukces Reduty Dobrego Imienia. W zeszłym tygodniu Sąd Apelacyjny w Krakowie prawomocnym wyrokiem nakazał Ringier Axel Springer Polska przeproszenie Krystiana Brodackiego na głównej stronie Onet.pl oraz zasądził na rzecz powoda kwotę 100 000 złotych tytułem zadośćuczynienia. Wyrok miał związek z publikacją Onet.pl z marca 2016 roku, w której ilustracją do tekstu o kolaboracji z Niemcami było zdjęcie kobiet prowadzonych przez Niemców na egzekucję w Palmirach. Jedną z takich kobiet była matka Krystiana Brodackiego, Maria Brodacka. Reduta Dobrego Imienia wspierała Krystiana Brodackiego organizacyjnie i prawnie.
Z kolei dwa tygodnie temu Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał niemieckiej gazecie Frankfurter Rundschau przeproszenie Macieja Świrskiego, za publikację dotyczącą polskiej polityki historycznej, której celem, zdaniem niemieckiej gazety, jest „przedstawienie zagłady Żydów jako czynu czysto niemieckiego”. Sąd po raz pierwszy tak jednoznacznie uznał, że twierdzenia, że Zagłada nie była czynem czysto niemieckim, jest de facto uderzeniem w naród polski i tym samym uderzeniem w każdego Polaka.
Do tej poty Reduta Dobrego Imienia wygrała już osiem procesów, z czego cztery wyroki są prawomocne. Kolejnych pięć procesów wciąż się toczy.