17 września minęła 77. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Z tej okazji, Reduta Dobrego Imienia przygotowała wystawę upamiętniającą ofiary sowieckich zbrodni oraz grę miejską nawiązującą do wydarzeń września 1939. Wieczorem spotkaliśmy się na koncercie zespołu Contra Mundum.
Spotkanie z historią rozpoczęliśmy już wczesnym rankiem. O godz. 10.00 w punkcie startu gry miejskiej przy ul. Chłodnej zgromadzonych było ok. 100 osób. Rodzice z dziećmi, nastolatkowie, harcerze – wszyscy czekali na rozpoczęcie zabawy. Drużyny biegały po uliczkach Woli, zatrzymując się w wybranych punktach i realizując tam zadania historyczno-kulturalne.
W Barze dla Wszystkich „Karcelak” sprawdzaliśmy m.in. znajomość gwary warszawskiej, a w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Ogrodowej umiejętność rozpoznawania czołgów polskich. W zabytkowym tramwaju przy Teatrze Kamienica należało przyporządkować dowódców wojsk do bitew, którymi dowodzili w 1939. Dwa zadania odbyły się także w Parku Miniatur – tam uczestnicy mieli dopasować zdjęcia nieistniejących już obiektów do współczesnej Warszawy oraz rozwiązać zaszyfrowaną wiadomość ukrytą w sejfie w podziemiach byłego banku.
Zagadki dostosowane były do wieku uczestników. Starsi szybko radzili sobie z podawaniem prawidłowych odpowiedzi. Dzięki temu najmłodsi uczestnicy gry mieli czas na dopytywanie rodziców o szczegóły. Ci z uśmiechem odpowiadali na liczne pytania „A kto to? A co to? A dlaczego?” i wyjaśniali dzieciom zawiłości polskiej historii.
Wystawa
Punktualnie o godz. 15.00 Maciej Świrski, Prezes Reduty Dobrego Imienia otworzył wystawę upamiętniającą sowieckie ludobójstwa na Polakach, jakie zostały dokonane w latach 1937-1956. Wystawa o charakterystycznym tytule „Jeśli zapomnę o Nich…” jest swoistym hołdem złożonym pomordowanym.
Na wielkoformatowej mapie sowieckiej Rosji zbroczonej krwią poległych Polaków prezentowane są miejsca mordów wraz z liczbą ofiar. Dodatkowo na planszach można przeczytać, krótki opis historyczny i zapoznać się z biogramami wybranych generałów: Stanisława Hallera, Konstantego Druckiego-Lubeckiego, Henryka Minkiewicza-Odrowąża, Mieczysława Smorawińskiego oraz Kazimierza Tumidajskiego.
– Pamięć o zamordowanych jest naszym obowiązkiem. Chcieliśmy, aby galeria przy Krakowskim Przedmieściu stała się na kilka dni miejscem pamięci, zadumy, modlitwy. Zależało nam na ukazaniu ogromu tych zbrodni. O wielu miejscach się nie mówi, a przecież ginęli tam członkowie naszych rodzin – podkreśla Maciej Świrski. Dodaje, że całe pomieszczenie zostało maksymalnie wyciemnione i wyciszone, aby podkreślić smutną historię naszego kraju.
Wystawa przygotowana jest także w języku angielskim. Zachęcamy do odwiedzenia Galerii Kordegarda w godz. 11-19.00 od wtorku do soboty aż do 2 października. Wstęp wolny.
Koncert
Na zakończenie dnia na scenie przed Galerią Kordegarda wystąpił warszawski zespół Contra Mundum. Zespół powstał latem 2014 roku, nagrał już dwie płyty Cześć i Chwała Bohaterom oraz W wierszu i boju. 1914-1949. Koncertował m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Operze na Zamku w Szczecinie. Tym razem zagrał tylko dla nas. Muzyczne inspiracje zgromadziły wiele osób. Przy rockowych utworach z polskiej poezji, poezji żołnierskiej czasu wojny oraz z pieśni podziemia antykomunistycznego z ciekawością zatrzymywali się przechodnie i turyści. Wnikliwi słuchacze mogli usłyszeć utwory m.in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Cypriana Kamila Norwida.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzeń!
Organizatorem wydarzeń była Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom.
Partner gry miejskiej i koncertu: Partner wystawy i koncertu: