74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpień 2018 | Aktualności

Dzisiaj obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, tzw. godzinie „W” na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”.

Celem powstania było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej jeszcze przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec zależnego od Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w roli gospodarza – jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie planowane było na kilka dni, upadło jednak dopiero po 63 dniach heroicznej walki, 3 października 1944 roku. Według szacunków, w rezultacie walk zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Polecamy również film wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, pt. Jesteśmy, jeśli pamiętasz, a także zapoznanie się z opisem pomnika poświęconego powstaniu, który został opublikowany na łamach tygodnika Idziemy.

Obejmijmy wszystkie ofiary Powstania Warszawskiego pamięcią i modlitwą. Szczególnie o godz. 17.00 zatrzymajmy się i uczcijmy chwilą ciszy ofiary tego bohaterskiego zrywu.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube