Historia niemieckiego zbrodniarza, który był sekretarzem stanu w nazistowskim Ministerstwie Sprawiedliwości , potem ministrem – odpowiedzialny z prawne oprzyrządowanie T4 Aktion i za specjalne prawo przeciwko Polakom za działalność antyniemiecką. III Rzesza NIemiecka była przecież Rechtstaat – państwo prawa. Co się z nim stało i jakiej kary nie poniósł po 1945 roku posłuchasz w tym odcinku podcastu.

Media rosyjskie o zakupie Abramsów przez Polskę

W najnowszym podcaście został podjęty temat związany z publikacjami mediów rosyjskich, które zajęły się kwestią zakupu przez Polskę amerykańskich czołgów Abrams.

Przegląd mediów rosyjskich pod kątem publikacji związanych z zakupem czołgów Abrams został ujęty w najnowszym raporcie Reduty Dobrego Imienia – „Kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiej. Abramsy dla Polski – reakcje mediów rosyjskich. Analiza kontekstu dezinformacyjnego i militarnego”

W podcaście przedstawiam analizę, która skupia się na wybranych przykładach publikacji rosyjskich począwszy od profesjonalnych artykułów przygotowanych przez ekspertów z branży, a kończąc na kremlowskich tubach propagandowych, sugerujących agresywne zamiary polskiej armii.

Jeden z najbardziej wartościowych merytorycznie artykułów, omawiających zakup przez Polskę Abramsów, został opublikowany na blogu BMPD – nieoficjalnej stronie ważnego rosyjskiego think-tanku, Centrum Analiz Strategii i Technologii (CAST). W tekście  nie odnajdziemy ideologicznych lub politycznych dygresji, są tylko wiarygodne informacje dotyczące wojskowości, obronności, konfliktów, rosyjskiego i światowego przemysłu zbrojeniowego itd.

W przeanalizowanych publikacjach oczywiście odnajdujemy treści zdecydowanie antypolskie, czego przykładem jest choćby artykuł zamieszczony na jednej z propagandowych medialnych platform Kremla – portalu RuBaltic.ru. Już w tytule artykułu zawartą mamy główną tezę, iż zakup czołgów Abrams jest antyrosyjski, co więcej powiązany jest z gazociągiem północnym: „Polska zagroziła Rosji czołgami dla Nord Stream 2”.

Kolejnym omówionym aspektem działań Federacji Rosyjskiej jest dekret prezydenta Władimira Putina, o powołaniu specjalnej komisji historycznej, de facto kolejnego organu siłowego, którego zadaniem będzie m.in. ściganie podmiotów i osób krytycznie/negatywnie odnoszących się do historii Rosji.

Analiza przedstawiona w  materiale została sporządzona na koniec października 2021 r.

Serdecznie zachęcam Państwa do wysłuchania podcastu

Chciałby  również polecić Państwu lekturę najnowszego Raportu RDI dostępnego pod linkiem https://rdiplad.org/kryzys-migracyjny

Maciej Świrski