W ubiegłym tygodniu światowe media obiegła informacja o deportacji do Niemiec Jakiwa Palija, ukraińskiego strażnika obozu szkoleniowego SS w Trawnikach, który po wojnie wyemigrował do USA. Wskutek działań służb izraelskich i amerykańskich w 2003 roku Palijowi odebrano obywatelstwo amerykańskie, ale dopiero administracja D. Trumpa doprowadziła do jego ekstradycji.
Niestety przy tej okazji ucierpiał wizerunek Polski. Amerykańska telewizja Fox News wyemitowała wywiad z ambasadorem USA w Niemczech, opatrując go paskiem informacyjnym zawierającym kłamliwą i oszczerczą frazę „POLISH DEATH CAMP”.
Na ten pasek zareagowaliśmy poprzez media społecznościowe zaraz po otrzymaniu informacji od naszych wolontariuszy z USA. Interweniowała także Ambasada RP w Waszyngtonie. Fox News przeprosił na Twitterze i usunął wideo z artykułu. Materiał był jednak wciąż dostępny w sieci, w serwisie Youtube oraz na podstronie Fox News. Reduta Dobrego Imienia interweniowała różnymi kanałami komunikacji, żądając usunięcia tych materiałów z obu miejsc. W akcję włączyła się duża grupa polskich internautów. Pierwszą reakcją stacji było odmowa i powołanie się na Pierwszą Poprawką do Konstytucji USA, gwarantującą wolność słowa i poglądów. Mimo tego, po kilku dniach wideo zostało usunięte.
Informacja ta rezonowała w innych mediach. Amerykańska telewizja ABC News podała, że obóz w Trawnikach był położony w Polsce, a Jakiw Palij był Polakiem. Faktycznie obóz był zlokalizowany w Generalnym Gubernatorstwie, terytorium okupowanym przez Niemcy, a Jakiw Palij był narodowości ukraińskiej, zgodnie ze zgłoszonym przez niego wnioskiem a naturalizację.
W tym przypadku również interweniowaliśmy i ABC News zmieniła informację na swojej stronie.
Z kolei w programie 28 Minutes Club francusko-niemieckiej telewizji ARTE Alexis Poulin, komentator polityczny powiedział:
Należy podkreślić godność Niemiec, które zgodziły się go przyjąć (Palija), ponieważ Polska (aktualnie) pisze od nowa historię, mówiąc, że te obozy, słusznie polskie, zostały narzucone przez Niemcy, podczas gdy Polska nie była niewinna w eksterminacji Żydów.
Po tych słowach nikt ze zgromadzonych w studio gości, w tym gospodarz programu, nie zareagował. I w tej sprawie podjęliśmy interwencję, żądając usunięcia kłamliwych treści, sprostowania i przeprosin, przesyłając informację o podstawowych faktach historycznych nt. rzeczywistych sprawców zagłady Żydów.
Wśród mediów, które przypisały Palijowi polską narodowość a Polsce odpowiedzialność za obozy znalazły się również The Sydney Morning Herald, Focus.de, Euronews.com oraz kilkanaście innych m.in. z Włoch i Hiszpanii.
Na wszystkie kłamstwa, insynuacje i pomówienia masowo reagowali również polscy internauci, co także odbiło się szerokim echem w światowych mediach i pokazało, że szkalowanie naszej Ojczyzny nie pozostanie bez odpowiedzi.