Grupa Wagnera – najnowszy Raport RDI!

8 wrzesień 2023 | Aktualności, Raporty

Zespół Reduty Dobrego Imienia przygotował najnowszy raport dotyczący tzw. Grupy Wagnera. W naszym opracowaniu pt. „Grupa Wagnera – rosyjscy najemnicy podczas wojny na Ukrainie”, prezentujemy szczegółową genezę powstania Grupy Wagnera, która jest powszechnie znana – to firma najemnicza wykonująca zadania na rzecz Kremla i rosyjskich oligarchów, formalnie niezależna, de facto podlegająca Kremlowi i monitorowana przez służby specjalne Rosji. Grupa Wagnera zabezpiecza szeroko pojęte interesy rosyjskie, w tym polityczno-wojskowe, ale i biznesowe, na całym świecie; zaangażowana była w operacje stricte bojowe na terenie Donbasu w latach 2014-2015, w Syrii, w Libii i w krajach afrykańskich.

Przez kilka lat istnienia Grupa Wagnera owiana była tajemnicą, jej operacje skrywane, a formalnie niezależne działania pozwalały Kremlowi dowolnie korzystać z jej usług, w dużej mierze opierając się na kontaktach nieformalnych, poza granicami prawa, w niejasnych okolicznościach prawno-finansowych, bez odpowiedzialności prawnej.

CzWK Wagner, czyli Czastnaja Wojennaja Kompanija – prywatna firma wojskowa Wagner, założona w 2014 r. przez Jewgienija Prigożyna i ppłk Dimitrij Utkina. Kompania jednocześnie wykonywała dwa rodzaje misji: wojskowe jako nieformalne narzędzie militarne Kremla i biznesowe jako grupa najemnicza przynosząca zyski właścicielom. Przesilenie w historii Grupy Wagnera nastąpiło w czasie tzw. specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, gdzie formacja wyszła z cienia, zostając de facto komponentem sił inwazyjnych.

W walkach na Ukrainie Grupa Wagnera została znacząco rozbudowana i cieszyła się dużą niezależnością. Po tzw. buncie Prigożyna z 24 czerwca 2023 r. i jego wymuszonym wyjeździe zarysowało się wiele pytań co do formy dalszego istnienia firmy, która prawdopodobnie będzie działać nadal. Jednocześnie informacja o przerzucie Grupy Wagnera na Białoruś rodzi potencjalnie nowe zagrożenia hybrydowe dla regionu, w tym np. dla architektury bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski.

Raport został uzupełniony o informacje dotyczące okoliczności śmierci szefa najemników – Jewgienija Prigożyna i jednego z głównych dowódców polowych Dmitrija Utkina „Wagner” oraz przyszłości Grupy Wagnera.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem „Grupa Wagnera – rosyjscy najemnicy podczas wojny na Ukrainie”

Nasza publikacja dostępna jest w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania).

Przygotowana przez nasz zespół specjalistów analiza powstała, ponieważ Grupa Wagnera jest obecnie intensywnie dyskutowana w mediach, co świadczy o jej znaczeniu i wpływie na współczesne wydarzenia polityczne. Zrozumienie genezy, struktury i działalności tej grupy najemników pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie kontekstu, w którym operuje.

Mamy nadzieję, że Raport omawiający również konsekwencje obecności Grupy Wagnera dla regionalnego i międzynarodowego bezpieczeństwa, pozwoli Państwu na lepsze zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń oraz wyzwań, które wynikają z działalności tej grupy, również w kontekście śmierci szefa Grupy Wagnera.

Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.

PDF
Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube