KL Gusen – przypominamy!

5 maj 2017 | Aktualności

5 maja mija 72. rocznica wyzwolenia obozu KL Gusen przez armię amerykańską w 1945 r. KL Gusen to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, który zakwalifikowany był jako obóz o najcięższych warunkach, z najmniejszymi szansami na przeżycie.

Do Gusen deportowano łącznie 71 tys. osób 27 narodowości (do całego kompleksu KL Mauthausen-Gusen 190 tys. osób 40 narodowości). Życie w Gusen straciło ponad 35 tys. więźniów (w całym kompleksie ponad 80 tys.), 60 proc. zamordowanych stanowili Polacy. Sami SS-mani nazywali Gusen „obozem zagłady dla polskiej inteligencji”.

Obóz Gusen jest jednym z największych miejsc martyrologii Polaków w czasie II wojny światowej. Obok Palmir i sowieckiego Katynia był jednym z największych miejsc eksterminacji polskiej inteligencji.

Chcemy się z Państwem podzielić krótkim filmem z podsumowaniem liczbowym:

Doceniamy też inicjatywy przypominające naszą historię, szczególnie tę nieco zapomnianą. Kilka dni temu w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbył się uroczysty wernisaż wystawy przygotowanej m.in. przez Muzeum Historii Polski „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”. Jesienią br. wystawa ta będzie dostępna także na terenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Prezentacji wystawy towarzyszy pokaz filmu dokumentalnego „Gusen – wojna o pamięć” w reżyserii Rafała Geremka. Dokument wyprodukowało Muzeum Historii Polski i TVP Historia. Film można zobaczyć tu:

Pamiętajmy!

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube