W związku ze złożeniem pozwu przeciwko internetowemu dziennikowi Pagina12 i pojawiającymi się w mediach w Argentynie przekłamaniami, niedomówieniami i oskarżeniami na temat naszej organizacji i Polski, wystosowaliśmy list do dziennikarzy, fundacji i stowarzyszeń w tym kraju.
Do dziennikarzy, fundacji i stowarzyszeń argentyńskich
Szanowni Państwo!
Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom została powołana do prostowania fałszywych informacji na temat historii Polski, a szczególnie II wojny światowej. Przywołujemy to szczególnie teraz, gdy fala nieprawdziwych oskarżeń wobec Polaków, a także Reduty Dobrego Imienia wprost zalała media argentyńskie.
Przypomnijmy fakty. W tekście autorstwa Federico Pavlovsky’ego pt. Znajome twarze (Rosotros familiares) opisującym zbrodnię na Żydach w Jedwabnem (1941 r.), znalazła się pośmiertna fotografia żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistami i zostali zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 25 lutego 1950 roku. Przedstawieni na zdjęciu polscy bohaterowie nie mieli nic wspólnego z wymordowaniem Żydów w Jedwabnem, więc ilustrowanie tymi postaciami zbrodni na Żydach to manipulacja, działanie, które fałszuje historię i narusza dobre imię polskich żołnierzy. W sprawie zmiany zdjęcia interweniowali w redakcji wielokrotnie Polacy oraz Ambasada Polska. Redakcja mimo próśb nie zmieniła zdjęcia. W tej sytuacji Reduta Dobrego Imienia w trosce o prawdę historyczną, podjęła interwencję prawną.
Reduta nie domaga się zmian w tekście Federico Pavlovsky’ego, a zatem nie neguje zbrodni w Jedwabnem, ale żąda przeprosin w związku z manipulacją dotyczącą fotografii ilustrującej tekst. Artykuł na portalu Pagina 12 nadal jest błędnie zilustrowany i obraża pamięć walczących z komunistami żołnierzy.
Tymczasem po dotychczasowych bezskutecznych interwencjach w redakcji i wstąpieniu na drogę prawną, Reduta Dobrego Imienia spotkała się z atakami wielu argentyńskich mediów broniących kłamstwa. Określają one naszą organizację jako „nacjonalistyczną”, „rewizjonistyczną”, jako zwolenników „negacjonizmu”, a nawet jako instytucję „faszystowską”. W swoich komentarzach posuwając się nawet do sformułowania „Nazi Poland” w odniesieniu do naszego kraju. Ze zdziwieniem obserwujemy liczbę tych epitetów, jak i zarzuty, które przeciw nam są wytaczane. Wśród najczęściej pojawiających się oskarżeń przeciw nam są m.in. takie, iż rzekomo uderzamy w wolność słowa, ograniczamy debatę historyczną i próbujemy cenzurować dzieje Polski.
To zarzuty zupełnie bezpodstawne.
Jeśli za domaganie się prawdy i precyzji historycznej Reduta Dobrego Imienia nazywana jest organizacją „faszystowską”, „negacjonistyczną” i „rewizjonistyczną”, to jak nazwać obrońców kłamstwa historycznego? Wiedza o historii Polski jest na świecie nieprecyzyjna, co potwierdza opisywany przez nas przypadek błędu na łamach portalu Pagina 12. Reduta domaga się prawdy historycznej, a to nie ma nic wspólnego z cenzurą i atakiem na wolność słowa. Zdjęcie ilustrujące artykuł zostało niewłaściwie dobrane i obraża pamięć polskich bohaterów. Redakcja Pagina 12 uporczywie trwa przy kłamstwie.
Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom