„O godz. 4:43 w dzienniku pokładowym zapisano: „Okręt idzie do ataku na Westerplatte.[1]”
Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” nad ranem 1 września 39 r. oddał pierwsze strzały w kierunku polskiej placówki położonej na półwyspie Westerplatte, niszczycielskie pociski eksplodowały wysadzając cześć bazy.
Atak wrogiej armii przeprowadzony został również na lądzie kiedy to załogę Westerplatte zaatakowała jednostka szturmowa niemieckiej piechoty. Pomimo potęgi armii niemieckiej Polscy żołnierze odparli szturm. Wynik pierwszego starcia w bitwie o Westerplatte sprawił, że Niemcy wycofali się po kilkudziesięciu minutach walk. Podczas kolejnych ataków armia niemiecka spotęgowała swoją siłę natarcia przeprowadzając działania oblężnicze, Westerplatte zostało otoczone a mimo to Polscy żołnierze dalej trwali na stanowiskach, bohatersko broniąc swoich pozycji.
Westerplatte – 7 dni ofiarnej walki.
Niemcy zostali zaskoczeni postawą obrońców Westerplatte, którzy z pełnym poświęceniem i nieprzejednanie bronili swojej Ojczyzny.
Przez 7 dni Polscy żołnierze odpierali niemiecką ofensywę, bohatersko przeciwstawiając się potędze nazistowskiej agresji. W dniu 7 września załoga Westerplatte skapitulowała. Szacuje się, że na placu boju poległo co najmniej 15 żołnierzy polskich a 39 zostało rannych.
„Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte.[2]”
Obrona Westerplatte jak również zbrojny atak Niemców na ludność cywilną Wielunia, przeprowadzony kilkanaście minut przed natarciem na Westerplatte, są symbolami początku II Wojny Światowej. Najbardziej okrutnej, dramatycznej wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, konfliktu wywołanego przez nazistowskie Niemcy. Wojny, której bezwzględność rozlała się niemalże na cały świat.
Zamek Królewski w Warszawie płonący 17.09.1939
W czasie kampanii wrześniowej niemiecka machina zniszczeń z ogromną siła uderzyła w naszą Ojczyznę, uderzenie to zostało wzmocnione 17 września kiedy to sowiecka Rosja przyłączyła się do niemieckiej agresji.
Polska znalazła się w kleszczach dwóch potężnych agresorów, którzy w bezwzględny sposób szli na przód, po drodze mordując, grabiąc, niszcząc polskie wsie, miasteczka, miasta.
Prawie 6 lat niemieckiej agresji i wypracowanej w tym czasie skutecznej metody eksterminacji ludności w obozach zagłady, a także niszczycielskie bombardowania, walka wręcz, zorganizowane łapanki i rozstrzelania doprowadziły, iż życie oddało ponad ok. 6 milinów obywateli polskich.
Fotografia z radzieckiego filmu wyzwolenia Auschwitz Ofiary łapanki w Warszawie, żródło: ://commons.wikimedia.org
Udręczona Ojczyzna stawiała czynny opór najeźdźcy niemieckiemu, Polacy walczyli! Walczyli żołnierze, walczyła ludność cywila, wielu przelało krew i oddało życie w imię wolności.
Żołnierze batalionu „Zośka” źródło: https://commons.wikimedia.org Akcja burza w Lublinie, źródło: https://commons.wikimedia.org
W 81 rocznicę 1 września 1939 r.
Dziś mija 81 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, upamiętniamy ją żyjąc w kraju niepodległym i suwerennym. Cieszymy się wolnością, jednakże musimy wsłuchać się w przesłanie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, musimy głosić świadectwo II Wojny Światowej, jako przestrogę, aby nigdy i nigdzie nie doszło do takiej eskalacji nienawiści, która doprowadziła do śmierci milionów.
Pielęgnujmy w sobie i w następnych pokoleniach pamięć i prawdę o II WŚ, róbmy wszystko aby nie zatrzeć w świadomości ludzi kto powinien wziąć pełną odpowiedzialność na wydarzenia II Wojny Światowej.
Pamiętajmy o bohaterach tamtych czasów, o ich poświęceniu, odwadze, miłości do Ojczyzny, bezkompromisowej walce o wolność.
Pamiętajmy nie tylko w kolejną rocznicę, ale w każdej chwili i złóżmy im hołd nie zapominając o wartościach jakimi się kierowali „Bóg, Honor i Ojczyzna”.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
[1] źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Westerplatte
[2] Fragment wiersza „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, Konstanty Ildefons Gałczyński