Nowa sprawa karna Hansa G., który według oskarżyciela groził śmiercią Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej.

10 maj 2022 | Aktualności

W dniu 13.05. 2022 r. w Sądzie Okręgowym w Gdańsku ma zostać ogłoszony wyrok w nowej sprawie karnej Hansa G. – niemieckiego przedsiębiorcy, który według oskarżyciela groził śmiercią Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej.

Przypomnijmy:

Od lutego 2021 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się nowy proces karny przeciwko Hansowi G. Na pierwszej rozprawie odczytano akt oskarżenia przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, w akcie oskarżenia wskazano m.in. przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. stanowiące, że Hans G. co najmniej raz groził popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej.

W marcu 2021 r. odbyła się rozprawa w nowej sprawie karnej przeciwko Hansowi G., podczas której odczytywano obszerne zeznania złożone przez pokrzywdzoną Panią Natalię Nitek – Płażyńską w postępowaniu przygotowawczym oraz dwóch innych postępowaniach, które toczyły się przeciwko jej byłemu pracodawcy – Hansowi G. Odczytane zeznania składane były krótko po zdarzeniu. Mecenas Tomasz Złoch, który z ramienia Reduty reprezentuje Natalię Nitek Płażyńską w tym procesie, wskazał, że zeznanie te stanowiły cenne uzupełnienie zeznań złożonych przez pokrzywdzoną w trakcie trwania obecnego procesu. Podczas trwania procesu zeznania składali również inni świadkowie, którzy byli m.in. bezpośrednimi świadkami wydarzeń dziejących się w firmie oskarżonego.

Reduta Dobrego Imienia monitoruje sprawę od samego początku, wspierając zarówno finansowo, jak i prawnie Panią Natalię Nitek – Płażyńską w jej walce o dobre imię Polaków i Polski. Aby dalej to czynić, potrzebujemy Państwa wsparcia.

O postępach w tej sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco.

W tym miejscu warto przypomnieć, że wobec Hansa G. w polskich sądach toczyły się dwa odrębne postępowania:

  • SPRAWA KARNA:

W pierwszej sprawie karnej Sąd Rejonowy w Wejherowie (w grudniu 2019 r.) uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej. Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto miał zwrócić koszty procesu. Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok (uniewinnił Hansa G. od jednego z zarzutów) podtrzymując skazanie w zakresie znieważenia.

  • SPRAWA CYWILNA Z POWÓDZTWA NATALII NITEK – PŁAŻYŃSKIEJ

W 2016 roku Pani Natalia Nitek – Płażyńska złożyła do sądu pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy Hansowi G.

Warto pamiętać, że Hans G. to Niemiec, pracodawca w firmie POS System na Pomorzu, który prowadząc biznes w Polsce, używał wobec polskich pracowników słów godzących w ich dobra osobiste i narodowe. Niemiecki przedsiębiorca obrażał Panią Natalię Nitek – Płażyńską ze względu na jej narodowość. Siebie samego nazywał hitlerowcem, i mówił że zabiłby wszystkich Polaków. Groził także swojej pracownicy śmiercią, powołując się na wyższość Niemców nad Polakami.

Po kilkuletnim procesie, w lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zobowiązał Hansa G. do przeproszenia Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej w mediach ogólnopolskich oraz do zapłaty 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Sprawa cywilna została rozpoznana przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, zgodnie z wyrokiem Pani Natalia Nitek – Płażyńska ma przeprosić Niemca Hansa G. za to, że nagrywała jego wypowiedzi. Przeproszenie ma być publiczne na dwóch kontach w mediach społecznościowych, przez cały miesiąc, dodatkowo Pani Natalia Nitek – Płażyńska ma zapłacić 10.000 zł na WOŚP oraz pokryć koszty sądowe. Natomiast Hans G. został zobowiązany do przesłania tylko listownych przeprosin do Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej, ale nie musiał przepraszać publicznie.

W odniesieniu do wyroku sądu apelacyjnego w grudniu 2020 r. do Sądu Najwyższego została wniesiona kasacja w sprawie cywilnej. Kasację złożyła zarówno p. Natalia Nitek Płażyńska – reprezentowana przez prawników Reduty, jak i również sama Reduta, które w tej sprawie była interwenientem ubocznym. Obecnie czekamy na wyznaczenie przez Sąd Najwyższym terminu rozprawy.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube