Nowy numer magazynu “Reduta Online”, a w nim odpowiedź na pozew Jana Grabowskiego!

7 marzec 2019 | Aktualności

Od Redaktora,

Numer lutowy jest wyjątkowy. Planując go myśleliśmy, że w całości poświęcony będzie dziennikarstwu i temu jaka jest kondycja tego zawodu w Polsce. Okazało się jednak, że musieliśmy dokonać modyfikacji naszych planów, ponieważ Jan Grabowski pozwał Redutę do sądu po półtora roku od momentu, gdy opublikowaliśmy „Stanowisko”, pod którym podpisało się 134 polskich naukowców, wzywając Jana Grabowskiego do zachowania rzetelności badacza.

Proces Grabowskiego przeciwko nam jest dla Reduty wyzwaniem, ponieważ do już i tak dużej ilości zadań doszła obsługa tej sprawy. A trzeba pamiętać – co stale powtarzam – to nie tylko jest proces Grabowskiego przeciwko Reducie, ale jest to proces Grabowskiego przeciwko polskiej polityce historycznej, której bronimy. Przygotowaliśmy zatem odpowiedź na pozew, złożyliśmy ją w sądzie, czekamy na pierwszą rozprawę. O dalszym ciągu będziemy naszych Czytelników informować, tymczasem, zapraszam do lektury fragmentów odpowiedzi na pozew, w której przedstawiamy błędy metodologiczne Grabowskiego.

Ponieważ numer był poświęcony przede wszystkim dziennikarstwu polecam lekturę wywiadu z Prezesem Polskiej Agencji Prasowej – Wojciechem Surmaczem. Mówi on o standardach dziennikarskich, sytuacji tego zawodu obecnie, o swoich doświadczeniach dziennikarza śledczego – przypominam, że mój rozmówca jest autorem tekstu „Kadisz za milion dolarów” zamieszczonym w Forbsie, który miał wielorakie reperkusje.

Innym rodzajem dziennikarstwa jest „dziennikarstwo gończe” jak nazwałem związek fake newsów i organizowanie nagonek medialnych na przeciwników politycznych przez media mainstreamu. Jest to gorzka konstatacja o tym, jak – moim zdaniem – wyglądają w tej chwili niektóre media w Polsce.
Kontynuacją tematu dziennikarskiego jest tekst założycieli portalu Salon24 (którego kiedyś byłem blogerem) przypominający o roli tego portalu w historii polskiego dziennikarstwa obywatelskiego. Jest to niejako kontrapunkt do wywiadu z Wojciechem Surmaczem.

Zamieszczamy też dwa teksty z okazji Dnia Żołnierzy wyklętych – Stanisława Płużańskiego o rozmowach z Żołnierzami Wyklętymi i moje opowiadanie, będące tak naprawdę zapisem pewnego spotkania.

Część analityczną numeru lutowego stanowi tekst na temat niemieckich sił zbrojnych – współczesnych – trzeba dodać na wszelki wypadek

Jak co miesiąc polecam tekst Thasunke Witkó – tym razem o dziennikarzach i Andrzeja Zdzitowieckiego o broni – w ujęciu mesjanistycznym 😉

Numer zamykają dwie obszerne analizy doniesień medialnych niemieckich i amerykańskich na temat konferencji bliskowschodnich – w Warszawie i Monachium które odbyły się prawie jednocześnie, co świadczy o pewnej tendencji przesuwania się środka ciężkości geopolityki europejskiej w kierunku Polski.

Numer zamyka sprawozdanie z działań Reduty w lutym 2019 roku.

Proszę zauważyć, że w ogóle nie odnosimy się do wypowiedzi Katza. Świadomie. To jest polityk państwa, z którymi Polska ma bardzo delikatne stosunki. Polska dyplomacja musi sobie poradzić z tą sprawą. Reduta działa tam gdzie nie może działać rząd. Ta sprawa jest do załatwienia przez MSZ.

Zapraszam do lektury!

Maciej Świrski

Najnowszy numer Magazynu Reduta Online jest dostępny po kliknięciu w obrazek okładki lub wpisania w przeglądarke adresu www.anti-defamation.pl/redutanews/

 

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube