Raport Reduty Dobrego Imienia z działalności w 2019 roku

31 grudzień 2019 | Aktualności

W ostatnim dniu roku 2019 – oprócz serdecznych życzeń noworocznych – przesyłam Państwu link do Raportu Reduty Dobrego Imienia z działalności w 2019 roku oraz kilka uwag na temat ostatniego kryzysu na kierunku rosyjskim, a także prośbę o współudział w pewnej analizie, którą Reduta w tej chwili prowadzi, a której wyniki będą opublikowane po święcie Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli.

1. W Raporcie przedstawiamy szczegółowe sprawozdanie z działań Reduty zarówno  jeśli chodzi o sprawy sądowe jak i działań antydyfamacyjnych. W tym roku możemy się pochwalić kilkoma spektakularnymi sukcesami, takimi jak dwukrotna wygrana z Ringier Axel Springer, gdzie w procesie o dobre imię polskich kobiet zasądzone zostało prawomocnie rekordowe odszkodowanie – 100 tys. zł oraz – co nie mniej ważne – Onet musiał zamieścić przez tydzień przeprosiny na ¼ ekranu. Te przeprosiny skierowane są do p. Krystiana Brodackiego, którego matka została znieważona przez niemiecki portal w Polsce – Onet.pl zamieścił zdjęcie kobiet prowadzonych na rozstrzelanie w Palmirach jako ilustrację do artykułu o prostytucji podczas okupacji niemieckiej.

Ogólnie kończący się rok w liczbach wygląda następująco:

– 70 wysłanych newsletterów Reduty Dobrego Imienia; 5 545 194 dostarczonych wiadomości;
– 57 artykułów na stronie internetowej www.rdi.org.pl;
– 194 910 odwiedzin strony www.rdi.org.pl;
– 458 tweetów w 2019 r., 10292 obserwujących na Twitterze (łącznie);
– 165 wpisów w 2019 r., 19 397 polubień profilu na Facebooku (łącznie) i 19 556 obserwujących profil (łącznie);
– 275 wezwań do sprostowania, w tym 170 zakończonych sukcesem;
– 4 numery, 137 stron tekstu w Magazynie „Reduta Online”.

Raport jest do pobrania pod linkiem który znajdziecie Państwo na końcu tego e-maila
Zapraszam do lektury!

2. Kryzys po ataku Putina na polską historię jest kolejnym w stosunkach polsko rosyjskich, w którym widać że polityka historyczna jest dla Rosji elementem walki informacyjnej. Jak piszę w Raporcie we wstępie:

„W gruncie rzeczy polityka historyczna jest jednym z narzędzi polityki zagranicznej i wewnętrznej danego państwa. Jej cele – a tylko państwo poważne prowadzi politykę historyczną – są zbieżne ze strategicznymi celami państwowymi, wspomaganymi przez wszystkie możliwe środki będące w dyspozycji rządu. Poważne państwa, dzięki polityce historycznej przemyślanej strategicznie, mogą wpływać na te obszary polityki międzynarodowej, na które bez polityki historycznej nie miałyby w ogóle wpływu”

Przeciwstawienie się sowieckiej agresji informacyjnej także wymaga prowadzenia spójnej i strategicznie przemyślanej polityki historycznej. Po ostatnim kryzysie jednak widać, że wymaga to z polskiej strony nie tylko mówienia prawdy o polskich cierpieniach, stratach wojennych i o polskim bohaterstwie. Polska polityka historyczna w tej sytuacji wymaga mówienia prawdy o komunizmie i jego ludobójczym dziedzictwie. Agenda antykomunistyczna jest – w mojej opinii – niezbędna, aby ukazać rzeczywiste przyczyny ataku Putina, który wprost wykorzystuje i nawiązuje do antypolskiej propagandy sowieckiej obecnej przez ostatnie 100 lat i rozniecanej na całym świecie od roku 1939, dającej moralne rozgrzeszenie Zachodowi za zdradę Polski w Jałcie i Poczdamie. Argument „polskiego antysemityzmu” zawsze pojawia się w sowieckiej propagandzie wtedy, gdy Polska ma coś ważnego do załatwienia w świecie – i tak stało się i tym razem.

Na szczęście jednak reakcja na ataki Putina – jak to widać w mediach – jest jednoznacznie po stronie Polski po opublikowaniu przez Premiera Mateusza  Morawieckiego jego oświadczenia. Zarówno Niemcy jak i USA jasno – poprzez swoich ambasadorów – opowiedziały się po stronie prawdy.
Niewątpliwie atak Putina miał na celu podważenie jedności NATO i to mu się nie udało. Jednak musimy być przygotowani na dalszy ciąg ataków, a to co było ostatnio, to na pewno nie jest koniec.

Dział Analiz i Dokumentacji RDI przygotowuje na ten temat raport aktualizując go nieustannie, tak aby w drugim tygodniu stycznia go opublikować przedstawiając Państwu naszą diagnozę problemu oraz zaproponować środki zaradcze, takie jakie organizacja taka jak nasza może podjąć. Pamiętajmy, ze to Rząd Rzeczypospolitej jest głównym odpowiedzialnym za poradzenie sobie z tym problemem i żadna fundacja tego nie zrobi za niego. Mamy do czynienia z atakiem na Polskę na poziomie państwowym i to państwo powinno odpowiadać – i jak widać robi to z sukcesem.

Z drugiej strony trzeba przyjąć ze zdziwieniem i zażenowaniem ataki na rząd ze strony opozycji. Musi budzić zdziwienie, że ludzie, którzy rządzili Polską nie zdają sobie sprawy, ze w przypadkach takich jak ten istnieje procedura reakcji, a nie działanie w pośpiechu jak przy łapaniu pcheł. Oskarżanie Prezydenta o to, że „jeszcze nie zareagował”, albo, że „rząd nic nie robi i to są skutki polityki PiS” dowodzi że ludzie to mówiący w czasach gdy rządzili nie mieli do czynienia z żadnymi procedurami zarządzania kryzysowego albo – jeśli takie były – to ich nie stosowali (co jest bardzo prawdopodobne przypominając sobie jak wyglądało zarządzanie kryzysowe po Smoleńsku). Ich zachowanie to nic innego jak cyniczne żerowanie na kryzysie wywołanym przez wrogie mocarstwo. Takie postępowanie w języku polskim ma swoje nazwy.

3. W związku z tym kryzysem, jak już napisałem, Dział Analiz i Dokumentacji RDI przygotowuje raport. Chcielibyśmy tam także zamieścić informację o tym, jaki oddźwięk miały te rosyjskie ataki w społeczeństwach państw zrzeszonych w NATO. Wizerunek Polski bezpośrednio się przekłada na bezpieczeństwo narodowe, a NATO jest tego istotnym elementem. Dlatego chciałbym tych z Państwa, którzy mieszkają w którymś z krajów NATO poprosić o informacje jak Państwa najbliższe otoczenie (przyjaciele, krąg znajomych, koledzy w pracy itd.) przyjęli rewelacje Putina i jego kamaryli. Informacje na ten temat proszę przysyłać do nas na adres

kontakt@reduta-dobrego-imienia.pl

z tematem (subject) maila : odgłosy słów Putina

Na informacje od Państwa oczekujemy do 5 stycznia 2020 roku.

A to jest link do Raportu z działalności Reduty Dobrego Imienia w 2019 roku – LINK

Kończąc dziękuję serdecznie Państwu za wsparcie dla Reduty – bez niego nie możemy działać. Jest to podziękowanie w imieniu moim i współpracowników.Życzę na ten nachodzący rok 2020 błogosławieństwa Bożego dla wszystkich z Państwa i dla Waszych najbliższych.

Maciej Świrski
Prezes Reduty Dobrego Imienia

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube