Tadeusz Płużański nagrodzony BohaterONem 2019

17 październik 2019 | Aktualności

Członek Rady Reduty, publicysta Polskiego Radia 24 i Telewizji Polskiej Tadeusz Płużański otrzymał nagrodę Złoty BohaterON 2019 za “całokształt pracy dziennikarskiej w 2018 roku promującej historię Polski XX wieku”.

Płużański jest także prezesem Fundacji Łączka opiekującej się Kwaterą na Łączce na warszawskich Powązkach. Specjalizuje się w powojennej historii Polski i tę tematykę porusza w swoich artykułach oraz programach w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. Nagrodę w kategorii “dziennikarz” wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. Odbierając nagrodę, Tadeusz Płużański podkreślał, że dla niego istotne jest przekazywanie prawdy o historii. – Żeby trafiała do coraz większej rzeszy Polaków, a szczególnie młodych ludzi. To są nasze obowiązki w tej sztafecie pokoleń: żeby kolejne pokolenia Polaków znały historię i czerpały wzorce z naszych bohaterów – mówił Tadeusz Płużański.

Gala wręczenia nagród BohaterON 2019 imienia Powstańców Warszawskich odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest ona częścią akcji BohaterON – włącz historię!, którą organizują Fundacja Rosa oraz Fundacja Sensoria z Wrocławia, a jej hasłem jest “Pamięć – edukacja – Pomoc”. Jednym z partnerów strategicznych akcji jest Polskie Radio. Laureatów we wszystkich kategoriach wskazała kapituła, której przewodniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterONa Publiczności. Nagrody BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich otrzymali:

– w kategorii “dziennikarz” – Tadeusz Płużański, nagrodę publiczności otrzymał Tomasz Wolny.
– w kategorii “instytucja” – Instytut Pileckiego, publiczność uhonorowała Narodowy Bank Polski.
– w kategorii “organizacja non-profit” – Fundacja Willa Jasny Dom, publiczność nagrodziła Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.
– w kategorii “firma” – PGNiG, publiczność przyznała nagrodę Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN.
– w kategorii “nauczyciel” – Przemysław Szot, polonista w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Brzegu Dolnym. Szot otrzymał także złotego BohaterONa publiczności.
– w kategorii “osoba publiczna” – Dariusz Malejonek, laureatem nagrody publiczności w tej kategorii został Filip Chajzer,
– w kategorii „pasjonat” nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney, nagrodę publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek.
Przyznano także Nagrodę Specjalną, której laureatami zostali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego. Nagrodzono ich za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube