Uwaga! Polski sąd zajmie się zniesławieniami w El Pais!

19 wrzesień 2017 | Aktualności

Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do merytorycznego rozpoznania pozew o naruszenie dóbr osobistych za tekst opublikowany w El Pais (zobacz informację o złożeniu pozwu). Sprawa dotyczyła artykułu o rzekomej współpracy Polaków z Niemcami podczas II wojny światowej, o masowym mordowaniu Żydów przez Polaków i współodpowiedzialności Polaków za Holokaust.

Pozew przeciwko Grupie Medialnej – wydawcy elpais.com został złożony 25 maja br., teraz wydawca ma miesiąc na merytoryczne ustosunkowanie się do pozwu.

– Wnioskowaliśmy o przeprosiny i sprostowanie nieprawdziwych informacji m.in. na stronie głównej serwisu elpais.com. Chcemy w ten sposób uświadamiać i edukować dziennikarzy, że powinni weryfikować informacje, które podają opinii publicznej. Szczególnie jeśli sprawa dotyczy historii II wojny światowej i odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu – mówi Urszula Wójcik, rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia.

W Polsce nie występowały żadne masowe mordy ani zorganizowane akcje, w których Polacy zabijali Żydów. Polska oraz naród polski podczas II wojny światowej uratowały najwięcej Żydów spośród europejskich państw. Polska, jako ofiara najeźdźcy niemieckiego podczas II wojny światowej nigdy nie współpracowała ani nie przyczyniła się w jakikolwiek sposób do zbrodni nazistowskich.

Co decyzja sądu oznacza w praktyce?

– Z prawnego punktu widzenia polskie sądy uznały już w sposób jednoznaczny, że sprawy o zagraniczne publikacje zawierające wpisy „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady” czy stwierdzające rzekomą polską odpowiedzialność za Holokaust mogą być rozstrzygane w Polsce i według polskiego prawa. Pamiętajmy, że jeszcze kilka lat temu nie było to tak oczywiste i pierwsze pozwy w tego typu sprawach były odrzucane przez sądy, gdyż sądy nie uznawały swojej właściwości – komentuje mec. Monika Brzozowska – Pasieka.

Przeciwko elpais.com wystąpił prawnie Maciej Świrski, założyciel, fundator i były prezes Reduty Dobrego Imienia. Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

Będziemy informować o postępach.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube