Sąd Okręgowy w Warszawie 6 września 2016 r. umorzył postępowanie w sprawie znieważenia Narodu Polskiego i żołnierzy Armii Krajowej przez twórców filmu „Nasze Matki, Nasi Ojcowie”. Pokrzywdzony – Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia złożył zażalenie na tę decyzję. Zażalenie zostanie rozpatrzone 12 stycznia 2017 r.
Orzeczenie Sądu sugeruje, że oskarżeni współtwórcy serialu (Nicolaus H., Philipp K., Stefan K.) nie znieważyli Narodu Polskiego i grupy ludności (żołnierzy AK), gdyż zgodę na emisję filmu podjęła Telewizja Polska na mocy stosownej licencji od dystrybutora serialu. Zdaniem Sądu Okręgowego to nie za sprawą oskarżonych wyemitowano serial.
– W przeciwieństwie do prokuratury, widzę przesłanki do walki o dobre imię Polski w tym przypadku. Owszem, Telewizja Polska kupiła licencję i wyemitowała film, ale to twórcy serialu znieważyli Naród Polski produkując serial o takiej wymowie – tłumaczy Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
Warto przytoczyć tło walki o dobre imię Polaków i żołnierzy Armii Krajowej. Film znieważający Polaków i żołnierzy Armii Krajowej wyemitowano w dniach 17-19 czerwca 2013 r. Bezpośrednio po emisji złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa dla Warszawy-Mokotowa, która umorzyła postępowanie. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał jednak przeprowadzenie postępowania (w tym m.in. przesłuchania współtwórców serialu). W trybie pomocy prawnej Prokuratura Rejonowa zwróciła się o przesłuchanie współtwórców filmu, niemniej jednak prokurator niemiecki odmówił wykonania tzw. pomocy prawnej, z uwagi na niemiecką wolność słowa i wolność artystyczną. Wobec tego polska Prokuratura Rejonowa ponowienie umorzyła postępowanie.
– Dwukrotnie otrzymaliśmy decyzję o umorzeniu postępowania przez prokuraturę. W tej sytuacji Dział Prawny Reduty podjął decyzję, żebym włączył się do postępowania sądowego w roli oskarżyciela subsydiarnego. Polskie prawo pozwala osobie prywatnej dochodzić swoich praw przed sądem w takiej sytuacji na podstawie art. 55 § 1 i 2 kodeksu prawa karnego – dodaje prezes Reduty.
Będziemy informować o dalszych postępach w sprawie.