Oddajemy do Państwa rąk kolejny numer magazynu Reduta Online. Jest to numer poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten numer został przygotowany w formie pdfa do samodzielnego wydrukowania. Mecenasem wydania jest PGNiG SA. Magazyn dostępny jest pod adresem:
http://www.anti-defamation.pl/redutanews/
A poniżej zachęta do lektury od redaktorów:
Drodzy Czytelnicy!
Jak co roku 11 listopada przeżywaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji zapraszamy do lektury świątecznego wydania „Reduty Online”, którego mecenasem jest PGNiG SA.
Przygotowaliśmy dla Państwa specjalne – drugie takie – wydanie „Reduty Online” w pdf – do rozpowszechniania drogą mailową lub do druku. Numer jest dostępny do pobrania tutaj:
wydanie-specjalne-RedutaOnline11.11
wydanie-specjalne-RedutaOnline11.11-drukW świątecznym numerze przedstawiamy Państwu teksty związane zarówno z okolicznościami odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i z drogą do Niepodległej, a także z tym, co współcześnie dla niepodległości ważne. Tekst Jacka Kowalskiego „Wyprawa trzemeszeńska” przypomina o tych, którzy polegli w drodze do Niepodległej, a artykuł Haliny Świrskiej – w nawiązaniu do książki Floriana Czarnyszewicza „Nadberezyńcy” – przywołuje pamięć o tych, do których Polska nie wróciła. Z kolei dwa teksty Macieja Świrskiego skłaniają do refleksji nad współczesnością.
11 listopada – w poezji i prozie – upamiętnia również Lech Galicki. Natomiast Adam Józef Michalczyk, w tekście pt. „Skany przeszłości”, snuje gawędę historyczno-rodzinną, w której nie boi się również nawiązania do spraw aktualnych. Niezwykle ciekawym wątkiem współczesno-historycznym jest też sprawa upamiętnienia na Wyspach Brytyjskich polskiego lotnika, Franciszka Kornickiego – o tym pisze Kajetan Soliński.
W bieżącym numerze, oprócz wieści z działalności Reduty Dobrego Imienia oraz artykułu na temat KL Ravensbrück autorstwa Fundacji Cultura Memoriae, publikujemy także tekst na temat seminariów „Przywracanie zapomnianej historii”, których uczestnicy z sukcesami prostują przekłamania dotyczące dziejów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej obecne w anglojęzycznych podręcznikach.
Z życzeniami miłej lektury!
Redakcja „Reduty Online”