Atak propagandowy Putina na Polskę. Przegląd rosyjskich mediów (19 grudnia 2019 – 8 stycznia 2020)

13 styczeń 2020 | Aktualności

Prezentujemy raport opisujący reakcję mediów rosyjskich na wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Polski. 19 grudnia 2019 roku prezydent Putin zarzucił Polsce m.in. współpracę z hitlerowskimi Niemcami w końcu lat 30-tych i oskarżył jej przedwojennych polityków o antysemityzm. Według Putina Polska fałszuje historię, a jego słowa obiegły media rosyjskie, które będąc kontrolowanymi przez reżim, w swoisty sposób przedstawiały wypowiedzi rosyjskiego prezydenta. Ataki te nabierają szczególnego znaczenia w kontekście obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W raporcie omówiono sposób relacjonowania wypowiedzi prezydenta Putina przez czołowe rosyjskie media, w tym m.in. agencję TASS, Izwiestię i Sputnik. Antypolska propaganda Kremla przedstawiana w głównych mediach rosyjskich nie jest niczym nowym i nawiązuje ona do znanych od czasów dwudziestolecia międzywojennego oskarżeń Polski o antysemityzm i „współpracę z faszystami”.

Cytując słowa Putina o ambasadorze Lipskim („swołocz i antysemicka świnia”), czy o pomniku dla Hitlera, a także o przesiedleniu Żydów do Afryki, podawano je bez szerszego komentarza, co dobrze obrazuje metody głównych mediów rosyjskich, przemilczających kontekst tych wypowiedzi. Głosy opozycyjne i niezależne, w tym również opinie historyków nie są w Rosji słyszalne i pozostają na marginesie.

W kontekście podjętych przez Polskę szerokich działań wzmacniających Polskę obronnie, sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, dywersyfikacji źródeł energii i uniezależnienia się od rosyjskiego gazu należy spodziewać się dalszego ciągu prowokacji ze strony Putina i aparatu propagandowego Rosji.

Zapraszamy do lektury raportu:
Atak propagandowy Putina na Polskę. Przegląd rosyjskich mediów (19 grudnia 2019 – 8 stycznia 2020)

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube