Auschwitz-Birkenau obóz będący symbolem ludobójstwa

27 styczeń 2021 | Aktualności, Strażnik Pamięci

27 stycznia 2021 r. mija 76. rocznica zajęcia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, największej „fabryki śmierci” wśród obozów wybudowanych na ziemiach okupowanej Polski przez niemiecką III Rzeszę.

Obóz, będący symbolem ludobójstwa, był początkowo przeznaczony dla Polaków, stawiających opór niemieckiej władzy. Pierwszy transport Polaków dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku. Po podjęciu decyzji o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”, obóz stał się obiektem zagłady Żydów, zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę.

 

Po napaści Niemiec na swojego dotychczasowego sojusznika, ZSRS, który przez pierwsze dwa lata wojny wspólnie z Hitlerem okupował terytorium przedwojennej Polski, stał się wrogiem III Rzeszy i wyparł Niemców z podbitych terenów, w tym z okupowanej Polski. Tym samym Sowieci, posiadając archipelag morderczych obozów koncentracyjnych (Gułag), zajęli niemiecki obóz śmierci w Auschwitz. Wkrótce po zajęciu,  sowiecki aparat bezpieczeństwa, NKWD, zaczął wykorzystywać nazistowski obóz jako więzienie dla członków polskiego podziemia niepodległościowego i jeńców wojennych. Podobnie NKWD dostosowało inne niemieckie obozy na terytorium okupowanej Polski do potrzeb aparatu terroru w czasie utrwalania władzy komunistycznej w Polsce po II Wojnie Światowej.

Przypominamy, że szczególnie tego dnia warto pamiętać i oddać hołd ofiarom niemieckich obozów śmierci na ziemiach polskich. Warto również przypominać niezmienną prawdę, że to piekło na ziemi było możliwe dzięki sojuszowi niemiecko-sowieckiemu, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej. Dopiero zbrodnicza napaść i upadek Państwa Polskiego umożliwił przeprowadzenie holokaustu.

W rocznicę zajęcia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną, przypominamy, że jak co roku, tak i w tym roku, Reduta przed dzisiejszą rocznicą wysłała do tysięcy redakcji mediów zagranicznych informację na temat właściwego nazewnictwa tego obozu.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube