Interwencja w Nationalpost.com

15 luty 2018 | Aktualności

W związku z licznymi niedopowiedzeniami, nieścisłościami i przekłamaniami w artykule Roberta Fulforda w kanadyjskim Nationalpost.com, wysłaliśmy do redakcji list, którego treść publikujemy poniżej. Czekamy na odpowiedź.

Szanowny Panie!

Reduta Dobrego Imienia od lat zajmuje się prostowaniem nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, a szczególnie okresu II wojny światowej. Z zainteresowaniem przeczytaliśmy Pana artykuł pt. Law can’t obscure Poland’s anti-Semitism problem then and now, zamieszczony w „National Post” pod linkiem: http://nationalpost.com/opinion/robert-fulford-law-cant-obscure-polands-anti-semitism-problem-then-and-now

Szanując Pański punkt widzenia w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, pragniemy zaznaczyć, że nie możemy się zgodzić z niektórymi twierdzeniami, zamieszczonymi w Pana artykule. Napisał Pan, że „oczywiście obozy śmierci nie były Polskie”. Niestety, nie jest to wiedza powszechna w Europie i na świecie, gdyż Reduta Dobrego Imienia ciągle rejestruje użycie nieprawdziwej nazwy „polskie obozy śmierci”, która myli sprawców z ofiarami. Jesteśmy nadal daleko od momentu, w którym będziemy mogli stwierdzić, że „każdy wie” – jak twierdzi cytowana przez Pana Inna Rogatchi – iż obozy były niemieckie. Na fali artykułów związanych z ustawą godna wspomnienia jest wypowiedź izraelskiego aktywisty pokojowego Uri Avnerego. Na łamach „Neues Deutschland” w artykule pt. Nicht genug z 06.02.2018 ten uznany dziennikarz jednoznacznie stwierdził, że w Izraelu obowiązuje dogmat nauczania, według którego „Holocaust był wspólnym przedsięwzięciem niemiecko-polskim, a piece Auschwitz były obsługiwane przez Polaków.

Naszym zdaniem wyjaśnienia wymaga sprawa antysemityzmu w Polsce przed II wojną światową i dziś, którą podjął Pan w swym tekście. Napisał Pan, że polskie władze zdają się sugerować, że Polacy byli przed II wojna światową wolni od antysemityzmu.

Nikt w Polsce nie neguje, że niektórzy Polacy prezentowali postawy antysemickie. Przykład Eligiusza Niewiadomskiego, który zamordował prezydenta Gabriela Narutowicza jest powszechnie potępiany w Polsce. Ponadto w dzisiejszej Polsce, która według Pana jest tak samo antysemicka jak przed wojną, jest niezliczona liczba ulic nazwanych na cześć zamordowanego prezydenta.

Nie może on jednak naszym zdaniem służyć jako przykład, który miałby wytłumaczyć całość relacji polsko-żydowskich przed II wojną światową. Napisał Pan, że antysemityzm odgrywał potężną rolę w polskiej polityce zarówno wtedy, jak i dziś. Przypominamy, że przez większość okresu międzywojennego w Polsce rządziła sanacja, ruch polityczny, którego liderem był Józef Piłsudski. Ta polityczna siła nie była w swoich postulatach antysemicka.

Spokojna koegzystencja to główny nurt wzajemnych relacji między Polakami a Żydami. Żydzi stanowili 10% przedwojennej populacji Polski, było ich tu około 3 miliony i mimo wzajemnych waśni i utarczek, znajdowali oni w Polsce lepsze warunki do życia niż w zdecydowanej większości państw świata. Doskonale o tym mówią liczby. Dość przypomnieć, że w Warszawie żyło więcej Żydów niż w Palestynie, w Łodzi więcej niż we Francji, a w Krakowie więcej niż we Włoszech.

Przywoływanie tragicznego przykładu zabójstwa pierwszego prezydenta II RP narusza naszym zdaniem proporcje w opisywaniu relacji polsko-żydowskich przed II wojną światową. Sugerowanie, że dzisiaj antysemityzm „odgrywa potężną rolę” w polskiej polityce to naszym zdaniem stwierdzenie nie do przyjęcia. Nie kto inny, a oskarżany przez Pana o „skrajnie prawicowy populizm” lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział kilka dni temu wyraźnie, że „musimy zdecydowanie odrzucać antysemityzm”.

Na koniec wypada też przytoczyć fakt, który w całym artykule może czytelnikowi umknąć. We współczesnej Polsce postawy antysemickie nie mają racji bytu także z tego powodu, że Żydów w Polsce dziś praktycznie nie ma. Jak Pan wie, jest to efekt zorganizowania i prowadzenia przez Niemcy na polskiej ziemi obozów zagłady. To fakt, o którym nie możemy zapominać.

I co miał Pan na myśli mówiąc o innych polskich zbrodniach przeciw ludzkości?

Reduta Dobrego Imienia
Polska Liga przeciw Zniesławieniom

 

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube