Kolejne zwycięstwo prawdy i Reduty Dobrego Imienia

15 luty 2021 | Aktualności, interwencje

Portal Fakt24.pl przeprasza za połączenie zdjęcia z tytułem „Ogromne emerytury stalinowskich sędziów”, przedstawienie Janusza Fatygi jako zbrodniarza (wizerunek zaprezentowany dla osób skazanych/oskarżonych) oraz sugerowanie, że był stalinowskim sędzią.
Redakcja portalu Fakt.pl”

FAKT24.PL PRZEZ MIESIĄC BĘDZIE PRZEPRASZAĆ OPOZYCJONISTĘ

 Uprzejmie informuję, że 13 lutego br. na stronie tytułowej fakt24.pl ukazały się przeprosiny Janusza Fatygi działacza opozycji antykomunistycznej. Ringier Axel Springer wydawca portalu przegrał proces przed Sądem Okręgowym w Krakowie. Sąd uznał, że wydawca portalu fakt24.pl jest winien naruszenia dóbr osobistych Janusza Fatygi. Znany portal zilustrował tekst dotyczący ogromnych emerytur stalinowskich sędziów jego zdjęciem i podpisaniem wizerunku -z zamazanymi oczami- jako wizerunku stalinowskiego sędziego Henryka Kostrzewy. Tym samym wskazał go jego stalinowskiego sędziego i przestępcę. Należy zwrócić uwagę, że RASP wykonał wyrok sądu dopiero po skierowaniu sprawy do egzekucji komorniczej. To kolejna ważna sprawa, którą prowadziła Reduta Dobrego Imienia i odniosła kolejne zwycięstwo.

Przypomnę, że w styczniu 2016 r. zdjęcie Janusza Fatygi zostało wykorzystane przez  znany portal internetowy do zilustrowania tekstu o ogromnych emeryturach stalinowskich sędziów. Dodatkowo podpisano ten wizerunek -z charakterystycznym paskiem na oczach- jako… stalinowskiego sędziego. Tymczasem Janusz Fatyga to odważny działacz opozycji antykomunistycznej, który nigdy nie był sędzią. Od 1977 uczestniczył w ROPCIO, a jako prawnik udzielał porad prawnych działaczom Solidarności, był internowany od 13.12.1981 r. do 1.08.1982 r., uczestniczył w niezależnych manifestacjach w Łodzi i  współorganizował struktury KPN.

Po latach wyprowadził się do innego miasta, gdzie nie wszyscy znali jego patriotyczną działalność. Hańbiąca publikacja w nowym środowisku wywołała konsternację i odbiła się na reputacji Janusza Fatygi, który sam bezskutecznie usiłował dowieść prawdy. Wspierany przez Redutę Dobrego Imienia wniósł sprawę o naruszenie dóbr do sądu.

W efekcie długotrwającego procesu Sąd Apelacyjny w Krakowie 6 października 2020 r. nakazał niemiecko-szwajcarskiemu koncernowi Ringier Axel Springer zapłacić zadośćuczynienie pokrzywdzonemu i opublikować przeprosiny.

RASP zwlekał z przeprosinami i opublikował je dopiero po skierowaniu sprawy do egzekucji.

Wspólnie doprowadziliśmy do tego, że wielki koncern medialny musi przeprosić człowieka, którego skrzywdził. Oczywiście, taki był wyrok sądu. Niemniej to nasz prawnik- pani mecenas dr Monika Brzozowska-Pasieka, know-how RDI i realne wsparcie sympatyków umożliwiły to zwycięstwo.

Jako środowisko Reduty Dobrego Imienia jesteśmy dumni, że znów udało nam się pomóc zwykłemu człowiekowi, który sam stanął oko w oko z gigantem medialnym. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą fundację, bo dzięki nim możemy skutecznie wywierać wpływ na tych, którym zdaje się, że wciąż są bezkarni
i niedotykalni. Pamiętajmy jednak, że to tylko kolejna zwycięska bitwa. Przed nami m.in. wprowadzenie nowelizacji prawa prasowego umożliwiające niemal błyskawiczne sprostowanie kłamstw.

Warto także zwrócić uwagę, że przeprosiny Janusza Fatygi ukazujące się w najlepszym miejscu reklamowym portalu- i to przez miesiąc- to  ewidentnie dla RASP strata finansowa.

Przypomnijmy, że to nie jedyny przykład skuteczności działania RDI. W lutym br.  Sąd Okręgowy  w Rzeszowie wydał postanowienie i uznał, że Gminie Niebylec- wspomagana wszechstronnie przez Redutę- przysługuje zabezpieczenie i nakazał na czas trwania procesu o naruszenie dóbr osobistych pozwanemu Bartoszowi Staszewskiemu umieszczenia na jego stronach internetowych oraz na Facebooku, Twitterze  oraz Instagramie oświadczenia o toczącym się procesie.

Nadal pragnę także zaprosić Państwa do lektury cieszących się wielką poczytnością „Raportów i Analiz RDI” np. wydania poświęconego fake newsom w czasie pandemii. To ważne świadectwo. W najbliższym czasie planujemy publikacje kolejnych monograficznych Raportów dotyczących najważniejszych dla Polski i jej sojuszników wydarzeń. Zapraszam na nasze strony.

JANUSZ FATYGA – to zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej. Był inwigilowany przez SB do 1990 r.  Za swoje niezmienne poglądy był przez blisko rok internowany.
W wolnej Polsce otrzymał m.in. Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube