Dziś żegnamy Wielką Przyjaciółkę Fundacji Reduty Dobrego Imienia – Wandę Zalewską-Zdun ps.”Rawicz”

29 styczeń 2021 | Aktualności, Strażnik Pamięci

Ale uważam, że Powstanie odbyć się musiało, bo to była już tak napięta sytuacja, że wszystko prowadziło do konfrontacji. To w tej czy w innej formie spowodowałoby wielkie ofiary. Tak się stało, jak się stało, ale nie można winić tych, którzy dali rozkaz.”

Sanitariuszka i łączniczka w Powstaniu Warszawskim
WANDA ZALEWSKA-ZDUN PS. „RAWICZ” 1926-2021

Dziś zmarła Wanda Zalewska-Zdun ps. „Rawicz” – sanitariuszka i łączniczka. Służyła w II Obwodzie „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Prywatnie matka, artysta -plastyk, nauczycielka. To Ona w ostatnich latach stała się ikoną Powstania Warszawskiego, gdy brała udział 1 sierpnia w koncercie „Warszawiacy śpiewają nie/zakazane piosenki”. Jej pogodny, szlachetny uśmiech znała cała Polska.

Wanda Zalewska-Zdun –  wielka patriotka, wierna do końca wartościom: Bóg, Honor Ojczyzna. Oddana Polsce, która była dla Niej wartością nadrzędną. Aktywnie uczestniczyła  w walce o wolność i niepodległość  w czasie II wojny światowej, jak i później w latach 80. kiedy  weszła do Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.  Uhonorowana Medalem XXXV-lecia NSZZ „Solidarność” i innymi odznaczeniami związkowymi.

O Powstaniu mówiła tak: „Ale uważam, że Powstanie odbyć się musiało, bo to była już tak napięta sytuacja, że wszystko prowadziło do konfrontacji. To w tej czy w innej formie spowodowałoby wielkie ofiary. Tak się stało, jak się stało, ale nie można winić tych, którzy dali rozkaz.”

Za swoją działalność otrzymała:

Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal „Digno Laude”, Medal „Pro Memoria”, Złoty medal „Za zasługi dla obronności Kraju”, „Medal Honorowy Powstania Warszawskiego 1944”.

Dziś żegnamy Wielką Przyjaciółkę Fundacji Reduty Dobrego Imienia.

 Śpij koleżanko w ciemnym grobie,

niech się Polska przyśni Tobie.

 Cześć Jej pamięci!

Chwała Bohaterom!

 Maciej Świrski

Prezes Reduty Dobrego Imienia

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube