Reduta Dobrego Imienia

Publikacje i Raporty

Raport RDI “Ukraińskie kontrofensywy”

10 października 2022 | Raporty

Dział Analiz i Dokumentacji Reduty Dobrego Imienia przygotował najnowszy raport – „Ukraińskie kontrofensywy – chersońska i charkowska”. Niniejszy Raport przedstawia analizę kluczowych, na taką skalę i od czasu rosyjskie agresji, działań armii ukraińskiej w rejonie chersońskim i charkowskim.

Wrzesień przyniósł długo wyczekiwaną kontrofensywę ukraińską, która szczególnie na odcinku charkowskim przerodziła się w sukces operacyjny i doprowadziła do ucieczki wojsk rosyjskich. Na odcinku chersońskim strona ukraińska nie odniosła wprawdzie spektakularnych sukcesów, ale zmusiła Rosjan do przerzutu na ten odcinek części jednostek, których zabrakło później na północy.

Klęska Rosjan w rejonie charkowskim obnażyła słabe morale wojsk Putina, które w panice porzucały wartościowy sprzęt. Tego rodzaju porażki Rosjanie nie odnotowali od czasu kwietniowego odwrotu spod Kijowa.

W obliczu skutecznych działań armii ukraińskiej, w przemówieniu (21 września br.) W. Putin ogłosił rozpoczęcie częściowej mobilizacji. W wyniku tej decyzji tysiące Rosjan (poborowych) ucieka z Rosji bądź szuka innych rozwiązań, by nie trafić na front.

Kontrofensywa Ukraińców trwa, wyzwalane są kolejne tereny m.in. 30 września br. miasto Łyman w obwodzie donieckim zostało oficjalnie przyłączone do Rosji, a 1 października weszło ponownie z skład państwa ukraińskiego.

W oświadczeniu, opublikowanym 03.10.2022 r., Prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełenski poinformował, że “Kontrofensywa armii ukraińskiej trwa. Udało się dziś wyzwolić kolejne osady. Coraz więcej najeźdźców próbuje uciec, coraz większe straty ponosi armia wroga”.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią najnowszego Raportu.

Nasza publikacja jest dostępna w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania) oraz w formatach na smartfony lub kindle (.epub i .mobi).

Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube