Dział Dokumentacji i Analiz Reduty Dobrego Imienia przygotował najnowszy Raport „Zakup czołgów Abrams – analiza w kontekście agresji dezinformacyjnej na Polskę, który poświęcony jest zakupowi przez Polskę amerykańskich czołgów Abrams.
14 lipca 2021 roku wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak ogłosili rozpoczęcie programu zakupu amerykańskich czołgów Abrams. W ciągu kilku lat na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej znajdzie się 250 bardzo nowoczesnych czołgów M1A2 SEP v3 Abrams. Przewidywany koszt inwestycji wynosić będzie 23,3 miliardów złotych, a środki na jej sfinansowanie będą pochodzić spoza budżetu MON.
Decyzja o zakupie amerykańskich czołgów Abrams spotkała się z wieloma komentarzami, zdania ekspertów w tej sprawie są podzielone cześć uważa, że czołgi Abrams zdecydowanie wzmocnią potencjał Wojska Polskiego, cześć ma odmienne zdanie w tej sprawie. Spotykamy się również z gwałtowną reakcją użytkowników mediów społecznościowych. Zakup czołgów Abrams wywołał szeroką dyskusję medialną, niestety wiele z przedstawianych informacji zawiera nieprawdziwy bądź zmanipulowany przekaz.
W obliczu wielu przekłamań i dezinformacji przygotowaliśmy Raport, który zawiera analizę faktów dotyczących czołgów Abrams, jak również próbę oceny, czy i jakie planowany zakup ma znaczenie dla obronności Polski.
Pierwsza cześć Raportu zawiera przykłady wykorzystania czołgów w Abrams w różnego typu działaniach militarnych przeprowadzonych m.in. podczas operacji „Pustynna Burza”, czy też w podczas obalenia reżimu Saddama Husajna. W opracowaniu przedstawiliśmy możliwości czołgów Abrams użytych w operacjach wojskowych zarówno w przestrzeni otwartej, jak również podczas walk na terenach zurbanizowanych.
Kolejna cześć Raportu poświęcona jest kwestii podjęcia przez Rząd RP decyzji o zakupie czołgów Abrams, które stanowić będą potężne wzmocnieniem potencjału Wojska Polskiego, Polska stanie się posiadaczem jednych z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejszych, czołgów w Europie. W dalszej części eksperci Reduty przedstawili właściwości techniczne amerykańskich czołgów i znaczenie operacyjne zakupionego sprzętu.
Trzecia cześć Raportu stanowi analizę pojawiających się w przestrzeni medialnej komentarzy i ocen tej decyzji pojawiających się głosów krytycznych i dezinformacji, która poprzez zmanipulowany przekaz wpływa na postrzeganie przez społeczeństwo decyzji o zakupie Abramsów.
Reduta Dobrego Imienia 7 lipca br. opublikowała raport „Chcesz pokoju – szykuj się do wojny”, w którym wskazaliśmy, że rozmaitego rodzaju oszczercze treści pojawiające się w przestrzeni publicznej na temat Polski („polski genetyczny antysemityzm”, „dyktatura w Polsce”. „strefy wolne od LGBT”, „polskie sprawstwo Holokaustu”, „Niemcy potrzebowali Polaków do przeprowadzenia Holokaustu, bo nie potrafili odróżnić Żydów”) prowadzą do alienacji Polski w NATO, a w konsekwencji do rozbicia spójności Sojuszu oraz osłabienia bezpieczeństwa całego Zachodu. Równolegle do tego rodzaju agresji dezinformacyjnej na Polskę od dłuższego czasu pojawiają się – zarówno w Polsce jak i poza nią – głosy na temat polskich zakupów uzbrojenia, stanu polskich Sił Zbrojnych oraz polskiej rzekomej rusofobii, która może doprowadzić do konfliktu z Rosją.
Internetowa krytyka decyzji o zakupie Abramsów przez Polskę bazuje na niewielkiej wiedzy ogółu społeczeństwa na temat nowoczesnego uzbrojenia. Argumenty podawane przez anonimowych użytkowników Twittera czy Facebooka odwołują się też do emocjonalnej warstwy uprzedzeń w stosunku do rządzących oraz naiwnego pacyfizmu (na przykład, że zamiast wydawania pieniędzy na czołgi należy przeznaczyć pieniądze na służbę zdrowia). Duża część komentatorów (nawet dziennikarzy i polityków) sprawia wrażenie, jakby nie dostrzegali tektonicznych zmian zachodzących w światowej polityce, dotykających obecnie bezpośrednio Polski.
W naszej opinii decyzję o zakupie czołgów Abrams przez Polskę należy rozumieć, że z jednej strony jest to zapewnienie najnowocześniejszego uzbrojenia (czyli budowanie siły odstraszającej) dla Wojska Polskiego, a z drugiej – związanie kompleksu przemysłu militarnego USA bardzo dużą transakcją i – dzięki temu – utrzymanie korzyści ponad kosztami amerykańskiego zaangażowania w Polsce.
Przygotowany Raport zawiera analizę powodów, które przyczyniły się do podjęcia przez rządzących decyzji o zakupie amerykańskich czołgów, jak również ma stanowić bazę wiedzy dotyczącą czołgów Abrams, by wykluczyć wszelkie nieścisłości i manipulacje pojawiąjące się w przestrzeni medialnej na ich temat. W Raporcie zwracamy uwagę również na aspekt związany z bezpieczeństwem Polski, które w obliczu powielanych oszczerstw może być zagrożone.
Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury najnowszego Raportu.
Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć przycisk.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.