Nieustannie przeciwdziałamy nieprawdziwym informacjom

19 marzec 2024 | Aktualności, interwencje

W przestrzeni publicznej, publikacjach internetowych oraz prasowych pojawiają się niezmiennie nieprawdziwe sformułowania dotyczące niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, zlokalizowanych w czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Polski, ale określane np. jako „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci”.

Temat jest niezwykle istotny i pozostaje nadal aktualny, gdyż pomimo naszych wielu działań, w tym cyklicznych działań prewencyjnych, nadal na bieżąco dostajemy informacje, że te nieprawdziwe sformułowania się pojawiają i musimy prostować zafałszowane informacje, które wskazują, lub mogłyby sugerować, że za opisywane miejsca zagłady było odpowiedzialne państwo polskie.

Misją Reduty Dobrego Imienia, jest niezmienne reagowanie na takie sformułowania, pojawiające się w przekazach medialnych. Na bieżąco informujemy o naszych działaniach w tym zakresie i naszemu przeciwstawianiu się próbom fałszowania wizerunku Polski i Polaków, fałszowaniu historii, „fake newsom” na temat naszego kraju i innym aktom dyfamacyjnym, występującym zarówno w sieci jak i przestrzeni publicznej, gdy potrzeba tego typu reakcji jest niezmiernie istotna i ważna, i pomimo tak licznie wykonanych już działań, cały czas nie słabnie.

Co roku kierujemy do redakcji i dziennikarzy na całym świecie informacje, dotyczące prawidłowego nazewnictwa niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, ale mimo to pojawiają się regularnie nieprawdziwe przekazy, czego przykładem jest zeszłotygodniowa wypowiedź dziennikarza BBC, który w najważniejszej na Wyspach audycji informacyjno – publicystycznej, mówiąc o Auschwitz-Birkenau, użył sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. W wyniku błędu, po reakcji ze strony polskiej, przeproszono za pomyłkę i stacja publicznie się do niej przyznała, ze zrozumieniem, iż tego rodzaju błąd jest dla Narodu Polskiego wyjątkowo obraźliwy, ale potwierdza to jednak, że nasza praca ma sens.

„Całym sercem przepraszam Polaków”…

Tego typu retoryka będąc wiecznie używana w mediach musi być korygowana i wyjaśniana, aby przekaz ten nie pozostawał w świadomości społecznej. Dlatego nieustannie, pomimo iż czasami wiąże się to z powtarzaniem tych samych czynności, analizujemy i weryfikujemy prasę codzienną oraz wypowiedzi medialne, aby każdy nieprawdziwy przekaz jak „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci” był skutecznie korygowany lub usuwany.

Musimy stanowczo reagować na wszelkie publiczne wypowiedzi sugerujące polską odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie w obozach koncentracyjnych na terenach okupowanych i nieustannie sprawdzać jak wiele tego typu nieprawidłowości pojawia się w codziennych informacjach.

Nauczeni doświadczeniem umiemy rozpoznać zarówno wrogą narrację, jak i również mechanizmy, wykorzystywane do jej upowszechniania, które mają na celu zatrzeć prawdę, lub dostarczyć odbiorcom nieprawdziwych informacji i nieustannie będziemy im przeciwdziałać. I niezależnie czy jest to świadome działanie czy też wynikające z nietrafnego ujęcia, czym charakteryzuje się wiele sformułowań w przestrzeni publicznej, naszym celem jest ich niwelowanie i wzywanie do sprostowania, co niezmiennie będziemy dalej czynić, broniąc dobrego imienia Polski i Polaków.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube