Nowy podcast: Wywiad z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim + 75. rocznica kapitulacji Niemiec

8 maj 2020 | Aktualności

Zapraszamy do wysłuchania odcinka nr 21 naszych podcastów. Tym razem gościem Prezesa Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wysłuchajcie cierpliwie i uważnie tego sążnistego świadectwa ministra. To przejmujący dokument walki Dawida z Goliatem, mądrego i doświadczonego człowieka, który całe życie poświęcił polskiej wsi i nie rzuca słów na wiatr.

Niewątpliwie Jan Krzysztof Ardanowski jest jednym z najlepszych ministrów tego rządu. Jest doskonale przygotowany fachowo, ma swoje gospodarstwo, walczy o rolników już kilkadziesiąt lat i ma charakter. Poza tym, ma esprit de corps a wprowadzane reformy, pozwalają go zaliczyć już dziś, do wybitnych postaci chłopskich.

Czy słuchaliście już wywiadu z ministrem rolnictwa, który zachęca do modlitwy o deszcz, zwłaszcza ten majowy, który jest decydujący dla dobrych zbiorów? Ardanowski nie ukrywa swojej wiary i przyznaje się do niej. Oberwał już za to nie raz, i pewno jeszcze oberwie. Tak jak wtedy, z pewną utytułowaną damą z Platformy O., którą przekonywał naukowo, że w Polsce jest klimat zróżnicowany lub w potyczkach z „ekologistami”, używającymi języka rodem z „Der Stuermer”, co „nigdy nie powiedzą przepraszam”.

Odpowiedzialnie gwarantuje nam bezpieczeństwo żywieniowe, ale jednocześnie wyrzuca Polakom, że aż 30 procent żywności marnują, a to nie tylko grzech, ale i… głupota. Ma konkretny plan rozwoju dla rolników i wsi, który m.in. opiera się na rodzinnych gospodarstwach i zachęca do zakupów bezpośrednio tam, gdzie zdrowo i bez konserwantów. Cieszy się, wręcz podziwia mądre gospodynie wiejskie, które działają w około 10 tys. nowych kół i widzi w tym czynnik rozwoju cywilizacyjnego i społecznego. Takiej aktywności i nadziei, nie było za rządów PSL, który wprost obwinia za niszczenie rolnictwa po 1989 r. „To partia aparatu, silnie zakorzeniona w samorządach, która gra o wszystko, by utrzymać swoich urzędników”.

Minister Ardanowski wie i rozumie, jak ważną rolę w dziejach pełnili chłopi, i by wreszcie bez kompleksów można było o tym opowiadać oraz dokumentować aktualne kwestie, powołał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. To ma być także, broń w walce o prawdę: „niech wieś przestanie być wielkim niemową”. Zarzuty o… wymordowaniu Żydów przez polskich chłopów, nazywa obrzydliwością i wie doskonale, że trzeba opowiadać światu, prawdziwą historię tych tragicznych lat. Pewno też dlatego, jest wiceprzewodniczącym zespołu parlamentarnego do dialogu z Knesetem, gdzie wali prosto w oczy swoim rozmówcom o policji żydowskiej, czy raporcie Karskiego. Zresztą sam, w 2014 roku napisał książkę, o koszmarnym losie Żydówek w obozie w Mierzynku i bohaterskiej pomocy okolicznych mieszkańców, którzy „ w bezradności, pomagali jak mogli”; a potem upamiętnił to miejsce Holocaustu, 38-tonowym głazem z napisem w języku hebrajskim.

Minister-wizjoner dostrzega w rodakach pracowitość, zaradność i specyficzne „cwaniactwo”. Także te cechy, pozwolą zbudować sprawne państwo, którego sercem będzie nowoczesne rolnictwo.

A zatem, nie pozostaje nam nic innego, jak złożyć ministrowi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu i „Jego Podopiecznym”- tym co żywią i bronią- Chłopom polskim: Szczęść Boże!

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dostępnej pod linkiem lub po kliknięciu poniższego obrazka: rdiplad.org/podcast-odc-21


___________________

Dzisiaj obchodzimy 75. rocznicę kapitulacji Niemiec. 8 maja 1945 r. feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał w Berlinie bezwarunkową kapitulację.

8 maja uważa się za datę zakończenia II wojny światowej w Europie, chociaż dla jej części środkowej i wschodniej, wcale nie oznaczała wyzwolenia, a Polska i inne kraje trafiły pod trwającą prawie pół wieku okupację sowiecką. Z tej perspektywy, jak uważają niektórzy, ta wojna zakończyła się w 1989 roku, a nawet dopiero z chwilą opuszczenia przez Armię Czerwoną terytorium poszczególnych państw, a więc w przypadku Polski w 1993 roku.

II wojna światowa, której początek dał pakt Ribbentrop-Mołotow i późniejsze agresje na Polskę, ze strony Niemiec i ZSRS, pochłonęła według różnych szacunków od 60 do nawet 80 milionów ludzi, biorąc pod uwagę także zmarłych w wyniku chorób i głodu. Liczbę ofiar wśród obywateli polskich historycy szacują pomiędzy 5,6 a 5,8 miliona.

W związku z pandemią koronawirusa obchody 75. rocznicy kapitulacji Niemiec mają przebieg skromniejszy niż planowano.

W tym dniu pamiętajmy o Polakach-ofiarach II wojny światowej.
Cześć ich pamięci!

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube