Opracowanie: Polska i Holokaust – fakty i mity

3 kwiecień 2018 | Aktualności

Przygotowaliśmy obszerne opracowanie pt. „Polska i Holokaust: fakty i mity”. Poniżej publikujemy krótkie streszczenie tego na co zwróciliśmy uwagę.

Chcielibyśmy, aby te treści, także we fragmentach, były wykorzystywane przez Państwa w dyskusjach, powielane w komentarzach pod artykułami i na forach internetowych. To gotowe sformułowania (w różnych językach) w odniesieniu do najczęściej pojawiających się błędów i zafałszowań naszej historii. Dziś coraz bardziej widzimy, jak istotne jest aby to nasza narracja utrwalała się w świadomości ludzi na całym świecie.

Opracowanie dostępne jest w kilku językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim.

 

Streszczenie

1. Polska była pierwszą i jedną z największych ofiar II wojny światowej.

2. Obozy zagłady, w których wymordowano kilka milionów ludzi, nie były polskie. Były to niemieckie (nazistowskie) obozy na terytorium Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Określenie „polskie obozy śmierci” jest sprzeczne z faktami historycznymi i skrajnie niesprawiedliwe wobec Polski jako ofiary nazistowskich Niemiec.

3. Polacy jako pierwsi alarmowali europejskich i amerykańskich przywódców o Holokauście.

4. Polska nigdy nie kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami. W Polsce istniał największy ruch oporu w okupowanej Europie. Polska była też jednym z nielicznych krajów okupowanej Europy, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci.

5. Setki tysięcy Polaków z narażeniem własnego życia pomagały Żydom przetrwać wojnę i Holokaust. Polacy stanowią największą grupę w gronie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, czyli obywateli różnych państw, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu.

6. Podobnie jak w innych państwach, także w okupowanej Polsce zdarzały się w czasie wojny przypadki haniebnych zachowań wobec Żydów, ale był to margines w skali całego polskiego społeczeństwa. W czasie wojny zdarzały się też haniebne zachowania Żydów w stosunku do innych Żydów i Polaków.

7. W czasie wojny miały miejsce pogromy Żydów w różnych europejskich miastach, często inspirowane przez niemieckich nazistów. W czasie wojny dokonywane były też masowe egzekucje ludności polskiej, zwłaszcza polskiej inteligencji i elit politycznych, społeczno-gospodarczych, kulturalnych itp.

8. W okresie powojennym pojawiły się próby fałszowania historii Holokaustu, w tym stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny. Aby temu przeciwdziałać, a także chronić dobre imię Polski na świecie, w styczniu 2018 r. Sejm RP uchwalił ustawę penalizującą przypisywanie Polsce lub Polakom zbrodni nazistowskich Niemiec.

9. Istnieją opinie, że przypisywanie Polsce i Polakom antysemityzmu oraz współudziału w Holokauście jest świadomym działaniem, które ma ułatwić realizację określonych celów politycznych i finansowych wobec do Polski.

10. W lutym 2018 r. najważniejsi niemieccy politycy kilkakrotnie publicznie przyznali, że pełną odpowiedzialność za Holokaust ponoszą Niemcy.

 

[ddownload id=”2596″ style=”button” button=”grey” text=”Polska i Holokaust – fakty i mity”]

[ddownload id=”2597″ style=”button” button=”grey” text=”Poland and Holocaust – facts and myths”]

[ddownload id=”2599″ style=”button” button=”grey” text=”Polen und Holocaust – Fakten und Mythen”]

[ddownload id=”2600″ style=”button” button=”grey” text=”Pologne et Holocauste – faits et mythes”]

[ddownload id=”2601″ style=”button” button=”grey” text=”Polonia y Holocausto – hechos y mitos”]

[ddownload id=”2602″ style=”button” button=”grey” text=”Polonia e Olocausto – fatti e miti „]

[ddownload id=”2598″ style=”button” button=”grey” text=”Польша и Холокост – факты и мифы”]

Angielski: https://rdi.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/Poland-and-Holocaust-facts-and-myths-EN-FINAL1.pdf
Niemiecki: https://rdi.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/Polen-und-Holocaust-Fakten-und-Mythen-DE-FINAL-1.pdf
Francuski: https://rdi.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/Pologne-et-Holocauste-faits-et-mythes-FR-FINAL-1.pdf
Hiszpański: https://rdi.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/Polonia-y-Holocausto-hechos-y-mitos-ES-FINAL-1.pdf
Włoski: https://rdi.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/Polonia-e-Olocausto-fatti-e-miti-IT-FINAL-1.pdf
Rosyjski: https://rdi.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/Polska-i-Holokaust-fakty-i-mity-RU-FINAL.pdf

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube