Podcast: Odcinek 17 – Wywiad z Witoldem Waszczykowskim

27 kwiecień 2020 | Aktualności

Zapraszamy na 17 odcinek naszych podcastów. Tym razem, Maciej Świrski dodzwonił się do mocno wstrząśniętej Brukseli, by dowiedzieć się od Witolda Waszczykowskiego o kulisach nieprzygotowania i zamieszania w skurczonej o Anglię, Unii Europejskiej.

Były minister spraw zagranicznych wyjaśnia, że mimo braku praw do konkretnych działań, UE nawet nie gromadziła wiedzy i doświadczeń, a „przecież epidemia nie wystąpiła po raz pierwszy”. Zdaniem b. szefa MSZ, problem w tym, że „Unia zwykle uzurpowała sobie prawa do działania w obszarach nie objętych traktami np. kwestie praworządności”. Eurodeputowany sceptycznie zapatruje się na wielkie oczekiwania, dotyczące zmian w relacjach międzynarodowych, ponieważ jest mało prawdopodobne, jak określił to filozoficznie: “bo nie zmieni się ludzka natura”.

Pytany o możliwe reakcje Włoch lub Hiszpanii, ewentualne wystąpienie z Unii, teraz, nazwał błędem. Zalecił także jej zreformowanie, bo „wielcy sąsiedzi tylko czyhają na kolejne exity”. Podał także podstawowe kierunki oczekiwanych reform.

Naszą sytuację międzynarodową, głównie w Unii, determinuje tocząca się „wojna ideologiczna”, której Polska jest, jak dotychczas, ofiarą. Antidotum, powinno stanowić rozbudowywanie Trójmorza i coraz bliższe relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Maciej Świrski i Witold Waszczykowski zgodzili się, że przed Polską stają wielkie możliwości, wręcz cywilizacyjnego rozwoju np. w kluczowym dla przyszłości obszarze cyfryzacji, czy sztucznej inteligencji. B. minister spraw zagranicznych zadeklarował, że wierzy w dynamikę naszego społeczeństwa, które wciąż jest głodne sukcesu. Świetnie rozumieją to polskie władze, które nie tylko, że przeprowadzą wybory, ale w dalszym ciągu z determinacją, będą kontynuować kluczowe reformy i to „mimo kołysania tą łódką przez Budkę”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dostępnej pod linkiem lub po kliknięciu poniższego obrazka: rdiplad.org/podcast-odc-17

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube