Nowy podcast: Wywiad z Kurator Małopolską p. Barbarą Nowak o kondycji polskiej szkoły + monitorujemy fake newsy na temat COVID-19 w Polsce

24 kwiecień 2020 | Aktualności

Jeśli ktoś jeszcze nie zna kondycji polskiej szkoły lub zastanawia się, czy w czasach pandemii można ją reformować, by stała się ostoją Państwa Polskiego, powinien posłuchać rozmowy dwojga byłych nauczycieli historii. Maciej Świrski w najnowszym podcaście rozmawia z Barbarą Nowak.

Maciej Świrski, pedagog z wieloletnim stażem i Barbara Nowak, małopolski kurator oświaty, trafnie diagnozują groźne choroby toczące wyrobników-nauczycieli m.in. biurokrację, nędzę umysłową, wyścig szczurów, czy kolejne specjalizacje nie niosące wiedzy. Nie zostawiają także suchej nitki na dotychczasowych reformach, które de facto miały wychowywać uczniów do pracy w… korporacjach.

Rozmówcy nie dają prostych recept i oszczędnie gospodarują słowami. Jednak chcą, by pedagodzy, bazując na emocjach i doświadczeniach uczniów „pokolenia sieci”, wprowadzali ich w ciekawy świat, przez przebywanie we własnym środowisku i nabywanie doświadczenia.

Kapitalną rolę, w zupełnie nowej szkole, odegrają dyrektorzy, których nie może, tak jak obecnie, wybierać sitwa wójta – „czas skończyć z destrukcyjną dwuwładzą”, a „samorząd terytorialny powinien się zająć wyłącznie bazą szkolną”. Także duża grupa nauczycieli powinna znaleźć się poza edukacją. Wtedy szkoły będą umiały przekazywać polski kod kulturowy i służyć Ojczyźnie.

Barbara Nowak codziennie płaci wysoka cenę za swoje niezłomne poglądy. Jednak jako kurator jest bardzo skuteczna w egzekwowaniu prawa. Przekonało się o tym już 20 dyrektorów, „bo szkoła ma być szkołą”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dostępnej pod linkiem lub po kliknięciu poniższego obrazka: rdiplad.org/s-podcast-odc-16

___________________

Reduta od od początku pandemii COVID-19 w Polsce monitorowała przestrzeń publiczną w poszukiwaniu związanych z nią manipulacji, przekłamań i fake news’ów. Każdego dnia media społecznościowe zalewane są nieprawdziwymi informacjami które mogą stanowić zagrożenie, gdyż służą wzbudzaniu nastrojów paniki i chaosu. Głównym problemem było rozsiewanie fake news’ów przez polityków opozycyjnych i sympatyzujących z nimi dziennikarzy.

Oto główne tematy, na których koncentrowały się te manipulacje:

  • Wiele osób zaangażowało się w straszenie Polaków apogeum epidemii w następstwie wyborów prezydenckich. Jako przykład miały służyć dane z Bawarii, gdzie przeprowadzono wybory metodą korespondencyjną, w manipulacyjny sposób posługując się danymi płynącymi z tamtego regionu z Niemiec.
  • Bardzo częste jest przekazywanie fałszywych doniesień o nadużywaniu władzy przez policję. Mimo iż są one dementowane na bieżąco, tworzony jest klimat przeobrażania się Polski w państwo policyjne.
  • Przekonywanie ludzi, że rząd ukrywa ilość zarówno zarażonych osób, jak i ofiar śmiertelnych. Jedną z najbardziej szkodliwych i gorszących zarzutów jest ten, o celowym ograniczaniu ilości testów, w celu ukrycia epidemii.
  • Niektórzy politycy namawiali nawet wojsko do buntu, w obliczu pełnienia funkcji porządkowych na terenie Polski.
  • Każde ograniczenia wprowadzane przez rząd były przedstawiane albo jako spóźnione, albo bezsensowne, inni nawet mówili o szkodliwości i sugerowali potrzebę niestosowania się do nich.
  • Wszelkie plotki dotyczące zamykania poszczególnych szpitali, wyczerpania miejsc, lub sprzętu były nagłaśniane, bez żadnych weryfikacji, skąd one pochodzą. Wszystkie prędzej czy później okazywały się nieprawdziwe.
  • Szerzeniu paniki sprzyjają również powtarzające się zarzuty o wykorzystywanie epidemii do wprowadzania w Polsce dyktatury, co również ma nakłonić Polaków do buntu.
  • Najbardziej skandaliczne jednak są zarzuty, że polski rząd celowo pozbywa się wyposażenia medycznego, co ma drastycznie ograniczać możliwości pomocy Polakom w wypadku choroby.

Jak widać, niektórzy dziennikarze i politycy próbują trudną sytuację związaną z pandemią wykorzystać politycznie do realizacji własnych, partykularnych interesów, nie licząc się z wymaganiami sytuacji, kiedy jak nigdy potrzeba solidarności Polaków. W związku z powyższym prosimy o informowanie nas o fake newsach na temat walki Polski z pandemią COVID-19.
___________________

W czasie pandemii Reduta pracuje normalnie, reagujemy na zniesławienia Polski, monitorujemy zagraniczne media, a dodatkowo przygotowujemy dla państwa regularnie podcasty, w których podejmujemy bieżące tematy związane nieodłącznie z wizerunkiem Polski, takie jak walka rządu z pandemią koronawirusa.

Do tej pory ukazało się 15 odcinków naszych podcastów. Zapraszamy do słuchania i odwiedzenia poniższej strony, na której znajdują się wszystkie odcinki:

stn.anti-defamation.pl/Podcast/

Polecamy m.in. te odcinki, w których gośćmi Macieja Świrskiego byli:

Zastanawialimy się, w jaki sposób obecnie przeżywany przez Polaków czas pandemii wpłynie na naszą przyszłość i czy możliwe jest odbudowanie wspólnotowości.

Rozmawialiśmy nie tylko o zagrożeniach, ale i o szansach, które płyną w obecnej chwili w związku z pandemią. Wbrew pozorom, jak udowodniła rozmowa, szanse również jakieś są.

W rozmowie z Maciejem Świrskim Tomasz Łysiak zdemaskował kardynalne zaniedbania WHO i bezczynność UE. Przedstawiał dramaty rodzinne Włochów, heroiczny wysiłek lekarzy oraz walkę o ludzkie życie.

Z Wicemarszałkiem Senatu rozmawialiśmy o powołaniu lekarskim, z którego nikt nie może zwolnić oraz o trudnej i odpowiedzialnej służbie senatorów i obywateli w dobie pandemii.

Oprócz tych podcastów rozpoczęliśmy cykliczne odcinki, nawiązujące do legendarnej audycji Radia Wolna Europa, czyli Fakty Wydarzenia Opinie. W ostatnim odcinku gościem Macieja Świrskiego był wódz Tȟašúŋke Witkó: rdiplad.org/podcast-odc-15

Prosimy śledzić nasze komunikaty newsletterowe i media społecznościowe: Facebook, Twitter i Youtube.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube