Procesy sądowe

Wyroki nieprawomocne

Sprawa karna zainicjowana przez Natalię Nitek – Płażyńską przeciwko Hansowi G.

Wyroki prawomocne

Nowa sprawa karna Hansa G., który według oskarżyciela groził śmiercią Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej.

Przypomnijmy:

Od lutego 2021 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczy się nowy proces karny przeciwko Hansowi G. Na pierwszej rozprawie odczytano akt oskarżenia przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, w akcie oskarżenia wskazano m.in. przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. stanowiące, że Hans G. co najmniej raz groził popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej.

W marcu 2021 r. odbyła się rozprawa w nowej sprawie karnej przeciwko Hansowi G., podczas której odczytywano obszerne zeznania złożone przez pokrzywdzoną Panią Natalię Nitek – Płażyńską w postępowaniu przygotowawczym oraz dwóch innych postępowaniach, które toczyły się przeciwko jej byłemu pracodawcy – Hansowi G. Odczytane zeznania składane były krótko po zdarzeniu. Mecenas Tomasz Złoch, który z ramienia Reduty reprezentuje Natalię Nitek Płażyńską w tym procesie, wskazał, że zeznanie te stanowiły cenne uzupełnienie zeznań złożonych przez pokrzywdzoną w trakcie trwania obecnego procesu. Podczas trwania procesu zeznania składali również inni świadkowie, którzy byli m.in. bezpośrednimi świadkami wydarzeń dziejących się w firmie oskarżonego.

Reduta Dobrego Imienia monitoruje sprawę od samego początku, wspierając zarówno finansowo, jak i prawnie Panią Natalię Nitek – Płażyńską w jej walce o dobre imię Polaków i Polski. Aby dalej to czynić, potrzebujemy Państwa wsparcia.

O postępach w tej sprawie będziemy Państwa informować na bieżąco.

W tym miejscu warto przypomnieć, że wobec Hansa G. w polskich sądach toczyły się dwa odrębne postępowania:

  • SPRAWA KARNA:

W pierwszej sprawie karnej Sąd Rejonowy w Wejherowie (w grudniu 2019 r.) uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej. Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto miał zwrócić koszty procesu. Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok (uniewinnił Hansa G. od jednego z zarzutów) podtrzymując skazanie w zakresie znieważenia.

  • SPRAWA CYWILNA Z POWÓDZTWA NATALII NITEK – PŁAŻYŃSKIEJ

W 2016 roku Pani Natalia Nitek – Płażyńska złożyła do sądu pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy Hansowi G.

Warto pamiętać, że Hans G. to Niemiec, pracodawca w firmie POS System na Pomorzu, który prowadząc biznes w Polsce, używał wobec polskich pracowników słów godzących w ich dobra osobiste i narodowe. Niemiecki przedsiębiorca obrażał Panią Natalię Nitek – Płażyńską ze względu na jej narodowość. Siebie samego nazywał hitlerowcem, i mówił że zabiłby wszystkich Polaków. Groził także swojej pracownicy śmiercią, powołując się na wyższość Niemców nad Polakami.

Po kilkuletnim procesie, w lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zobowiązał Hansa G. do przeproszenia Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej w mediach ogólnopolskich oraz do zapłaty 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Sprawa cywilna została rozpoznana przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, zgodnie z wyrokiem Pani Natalia Nitek – Płażyńska ma przeprosić Niemca Hansa G. za to, że nagrywała jego wypowiedzi. Przeproszenie ma być publiczne na dwóch kontach w mediach społecznościowych, przez cały miesiąc, dodatkowo Pani Natalia Nitek – Płażyńska ma zapłacić 10.000 zł na WOŚP oraz pokryć koszty sądowe. Natomiast Hans G. został zobowiązany do przesłania tylko listownych przeprosin do Pani Natalii Nitek – Płażyńskiej, ale nie musiał przepraszać publicznie.

W odniesieniu do wyroku sądu apelacyjnego w grudniu 2020 r. do Sądu Najwyższego została wniesiona kasacja w sprawie cywilnej. Kasację złożyła zarówno p. Natalia Nitek Płażyńska – reprezentowana przez prawników Reduty, jak i również sama Reduta, które w tej sprawie była interwenientem ubocznym. Obecnie czekamy na wyznaczenie przez Sąd Najwyższym terminu rozprawy.

Kolejne batalie sądowe. NOWA SPRAWA KARNA HANSA G. ORAZ J. GRABOWSKI PRZECIWKO RDI (ROZPRAWA ODWOŁANA!)

Szanowni Państwo,

Spieszę poinformować o kolejnych potyczkach przed sądem, w których Reduta Dobrego Imienia bierze udział. Dziś tj. 12.02. br. odbyła się rozprawa w nowej sprawie karnej przeciwko Hansowi G., podczas której obszerne zeznania złożyła Natalia Nitek – Płażyńska. Trwało to kilka godzin, dlatego też nie zdążono odczytać protokołów z zeznań. Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 02.03. br. i wtedy Natalia Nitek-Płażyńska będzie się odnosić do zeznań złożonych w toku postępowania przygotowawczego w prokuraturze. „W mojej ocenie zeznania potwierdziły zasadność oskarżenia” – stwierdził mecenas Tomasz Złoch pełnomocnik Natalii – Nitek Płażyńskiej.

O dalszych postępach w tej sprawie będziemy informować.

Przypomnijmy:

W dniu 02.02.2021 r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa – odczytanie aktu oskarżenia w nowym procesie karnym przeciwko Hansowi G., który znieważał oraz groził śmiercią swojej byłej pracownicy – Natalii Nitek – Płażyńskiej.
Jak informowaliśmy Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystosowała akt oskarżenia wskazując m.in. przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. stanowiące, że Hans G. co najmniej raz groził popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu Natalii Nitek – Płażyńskiej.

Wobec Hansa G. w Polskich sądach toczyły się dwa odrębne postępowania:

• Sprawa karna:

W pierwszej sprawie karnej Sąd Rejonowy w Wejherowie (w grudniu 2019 r.) uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Natalii Nitek-Płażyńskiej. Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto miał zwrócić koszty procesu. Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok (uniewinnił Hansa G. od jednego z zarzutów) podtrzymując skazanie w zakresie znieważenia.

Więcej informacji o sprawie karnej przeczytacie Państwo na naszej stronie: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/wielkie-zwyciestwo-reduty-hans-g-uznany-przez-sad-winnym-zniewazenia-i-grozenia-smiercia/

• Sprawa cywilna z powództwa Natalii Nitek – Płażyńskiej

W 2017 roku Natalia Nitek – Płażyńska złożyła do sądu pozew przeciwko swojemu byłemu pracodawcy Hansowi G.

Warto pamiętać, że Hans G. to Niemiec, pracodawca w firmie POS System na Pomorzu, który prowadząc biznes w Polsce, używał wobec polskich pracowników słów godzących w ich dobra osobiste i narodowe. Niemiecki przedsiębiorca obrażał p. Natalię Nitek-Płażyńską ze względu na jej narodowość. Siebie samego nazywał hitlerowcem, słownie wygrażał, że zabiłby wszystkich Polaków. Groził także swojej pracownicy śmiercią, powołując się na wyższość Niemców nad Polakami.

Po kilkuletnim procesie, w lutym 2019 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku zobowiązał Hansa G. do przeproszenia Natalii Nitek-Płażyńskiej w mediach ogólnopolskich oraz do zapłaty 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia na rzecz Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Sprawa cywilna została rozpoznana przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, zgodnie z wyrokiem Natalia Nitek-Płażyńska ma przeprosić Niemca Hansa G. za to, że nagrywała jego wypowiedzi. Przeproszenie ma być publiczne na dwóch kontach w mediach społecznościowych, przez cały miesiąc, dodatkowo Natalia Nitek-Płażyńska ma zapłacić 10.000 zł na WOŚP oraz pokryć koszty sądowe. Natomiast Niemiec został zobowiązany do przesłania tylko listownych przeprosin do Natalii Nitek-Płażyńskiej, ale nie musiał przepraszać publicznie.

Reduta Dobrego imienia, jako strona w sprawie wniosła do Sądu Najwyższego sprawę kasacyjną. 23.12.2020 r. Reduta otrzymała informację, że Prokuratura Krajowa przystąpiła do kasacji w sprawie Pani Natalii Nitek-Płażyńskiej. Obecnie czekamy na wyznaczenie przez Sąd Najwyższy pierwszego terminu rozprawy kasacyjnej.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/kasacja-w-toku-ciag-dalszy-sprawy-pani-natalii-nitek-plazynskiej/

Godne zapamiętania jest, że Reduta Dobrego Imienia od początku pomagała – zarówno finansowo, jak i prawnie Natalii Nitek- Płażyńskiej w jej walce o dobre imię Polaków i Polski. To wielka zasługa Państwa, którzy od początku wspieracie nas dobrym słowem (dziękujemy serdecznie za maile i telefony!) i datkami finansowymi. Przypomnę, że jesteśmy fundacją, która utrzymuje się wyłącznie z darowizn naszych Przyjaciół i Sympatyków za co jesteśmy nieustająco wdzięczni. Dziękujemy bardzo serdecznie!

Reduta nie poddaje się! Walczy dalej, kolejny raz wspierając Polkę w jej nierównej walce z byłym niemieckim pracodawcą!

ROZPRAWA ODWOŁANA: GRABOWSKI PRZECIWKO RDI

Dziś miała się odbyć pierwsza rozprawa w bezprecedensowej sprawie, którą Reducie Dobrego Imienia wytoczył przedstawiciel tzw. Nowej Polskiej Szkoły Badania Holokaustu Jan Grabowski.
Niestety z powodu choroby sędziego rozprawa się nie odbędzie, a o nowym terminie rozpoczęcia procesu oraz w postępach w sprawie będziemy Państwa na bieżąco informować.

Proszę pozwolić, że przypomnę dotychczasowe fakty. Otóż półtora roku po wydaniu w 2017 r. przez RDI stanowiska kwestionującego rzetelność metodologii prac naukowych Jana Grabowskiego, ten pracujący na stanowisku profesora na Uniwersytecie Ottawy w Kanadzie historyk złożył pozew. RDI przesłała do sądu obszerną odpowiedź, w której m.in. podnosi wybiórcze traktowanie badanych i przywoływanych przez Grabowskiego źródeł. Ten historyk to także autor tezy, że „Polacy przyczynili się do śmierci 200 000 Żydów”.

Zdaniem RDI Grabowski wchodząc na drogę sądową chciał powstrzymać zagwarantowane konstytucyjnie prawo krytyki. Warto zapamiętać, że ww. sprawa została wytoczona w lutym 2019 r. i jest chronologicznie pierwsza, przed sprawą Filomeny Leszczyńskiej, która wyniknęła dopiero w marcu 2019 r.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/historyk-grabowski-kontra-reduta-dobrego-imienia-pierwsze-starcie-juz-12-lutego-w-sadzie-okregowym-w-warszawie/.

Osobiście bardzo żałuję, że ta ważna sprawa wciąż nie może się rozpocząć. Wtedy mielibyśmy okazję przedstawić szerokiej opinii zebrany przez RDI materiał m.in. opinie i ekspertyzy wybitnych historyków zajmujących się badaniami nad II wojną światową i Holokaustem dotyczące dorobku Jana Grabowskiego. Pragnę także zaprosić Państwa do lektury cieszących się wielką poczytnością „Raportów i Analiz RDI” np. do wydania poświęconego fake newsom w czasie pandemii. To ważne świadectwo. W najbliższym czasie planujemy publikacje kolejnych wydań monograficznych.

Szanowni Państwo, Przyjaciele i Sympatycy Reduty Dobrego Imienia!

Istniejemy wyłącznie dzięki Państwa wsparciu i datkom finansowym. Bardzo serdecznie za to dziękuję i uprzejmie przypominam i informuję, że rozpoczęliśmy akcję: „Pani Filomena walczy o prawdę i dobre imię swojej rodziny”. Serdecznie proszę o włączenie się w nią i o popularyzowanie tej formy regularnego wspierania naszych przedsięwzięć, także wśród Państwa przyjaciół, krewnych i znajomych.

Z wyrazami szacunku
Maciej Świrski

PANI FILOMENA WALCZY O PRAWDĘ I DOBRE IMIĘ SWOJEJ RODZINY.

Chcesz pomóc Babci Filomenie i innym? Wspieraj regularnie Redutę Dobrego Imienia.
Wspiera nas już 1023 osoby. Aby działać na pełna skalę musi być nas co najmniej 4 000.

Darowizny mogą Państwo przekazać poprzez wpłatę na poniższy numer konta:

Nr konta: 29 1020 1042 0000 8202 0481 3491

Bądź po kliknięciu w poniższy link:

https://rdi.org.pl/zostan-darczynca

Prosimy o wpłaty z tytułem „Darowizna na cele statutowe

Rusza nowy proces karny Hansa G. w sprawie Pani Natalii Nitek- Płażyńskiej.

W dniu 02.02.2021r. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbędzie się pierwsza rozprawa – odczytanie aktu oskarżenia w nowym procesie karnym przeciwko Hansowi G., który znieważał oraz groził śmiercią swojej byłej pracownicy – Natalii Nitek – Płażyńskiej.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystosowała akt oskarżenia wskazując min. przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. stanowiące, że Hans G. co najmniej raz groził popełnieniem przestępstwa przeciwko życiu Natalii Nitek – Płażyńskiej.

Przypomnijmy:

W pierwszej sprawie karnej: Sąd Rejonowy w Wejherowie uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Natalii Nitek-Płażyńskiej! Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata! Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto ma zwrócić koszty procesu w przybliżonej kwocie 50 tys. złotych.

Sąd okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok (uniewinnił Hansa G. od jednego z zarzutów) podtrzymując skazanie w zakresie znieważenia.

Warto podkreślić, że wobec Hansa G. toczy się sprawa cywilna z powództwa Natalii Nitek -Płażyńskiej. Aktualnie czekamy na wyznaczenie przez Sąd Najwyższy terminu pierwszej rozprawy ze skargi kasacyjnej wniesionej przez Redutę Dobrego Imienia, jako strony w procesie cywilnym. O sprawie informowaliśmy w listopadzie 2020r.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.anti-defamation.org/aktualnosci/kasacja-w-toku-ciag-dalszy-sprawy-pani-natalii-nitek-plazynskiej/

Hans G. to niemiecki przedsiębiorca i  właściciel firmy Pos System, który uporczywie poniżał oraz obrażał swoich polskich pracowników.

Z zeznań  Natalii Nitek – Płażyńskiej wiemy, że: Hans G. wykonywał gesty ręką udające posiadanie broni. Przechodząc koło niej na korytarzu uderzał w ścianę obok jej głowy. Mówił, że jest hitlerowcem, aktorsko naśladował Hitlera. Wyśmiewał się z Żydów w kontekście Holokaustu, ale groził zabiciem tylko Polakom. Dodatkowo był agresywny, potrafił reagować impulsywnie.

Znieważał polski naród obraźliwymi słowami typu: “Polacy są idiotami”, “jesteście idiotami”, “pracujcie wy niewolnicy”, “pieprzone polaczki”. Bezpośrednio groził śmiercią Polskiej pracownicy – Natalii Nitek – Płażyńskiej.

W akcie oskarżenia wskazany został min. cytat z nagranej przez Natalię Nitek – Płażyńską wypowiedzi niemieckiego przedsiębiorcy: „Chcę! Zabiłbym wszystkich Polaków, nie miałby z tym problemu”, „Nienawidzę Polaków, naprawdę nienawidzę”, „ Tak jestem, jestem Hitlerowcem”.

Reduta Dobrego Imienia od początku pomagała – zarówno finansowo, jak i prawnie Natalii Nitek w jej walce o dobre imię Polaków i Polski.

Reduta nie poddaje się! Walczy dalej, kolejny raz wspierając Polkę w jej nierównej walce z byłym niemieckim pracodawcą!

 O dalszych postępach w tej sprawie będziemy informować.

Wielkie zwycięstwo Reduty! Hans G. uznany przez sąd winnym znieważenia i grożenia śmiercią!

Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Wejherowie zapadł wyrok w procesie karnym przeciwko Hansowi G. które to postępowania zainicjowała i wspierała finansowo i prawnie Reduta. Sąd uznał Hansa G. winnym znieważenia i grożenia śmiercią Natalii Nitek-Płażyńskiej! Sąd skazał Hansa G. na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata! Dodatkowo Hans G. został skazany na grzywnę 20 tys. złotych, a także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonych w kwocie około 10 tys. złotych. Ponadto ma zwrócić koszty procesu w przybliżonej kwocie 50 tys. złotych. Przypominamy również, że toczy się jeszcze jedna sprawa. Jest to kolejna sprawa karna, którą wspiera i w której uczestniczy Reduta.

Po ogłoszeniu wyroku Natalia Nitek-Płażyńska napisała: „Wygrałam w sądzie karnym z Niemcem nazistą! Hans G. jest uznany winnym znieważania mnie ze względu na moją narodowość oraz gróźb karalnych. Mówił, m. in., że zabiłby Polaków, udawał, że strzela. Pisałam tu już, że nie pozwolę na znieważanie Nas, dotrzymałam słowa”.

W ocenie sądu działania Hansa G. to przestępstwo z artykułu 216 Kodeksu karnego, par. 1.

Reduta Dobrego Imienia od początku wspierała p. Natalię Nitek-Płażyńską w jej walce z niemiecką, hitlerowską mową nienawiści w stosunku do Polaków, zapewniając pomoc prawną i zastępstwo procesowe.

Przypominamy, że w pomorskiej firmie POS System, Natalia Nitek przez kilka miesięcy była nękana słownie przez jej właściciela Hansa G., który celowo używał zwrotów godzących w dobra osobiste i narodowe pracownicy. Powódka zarządzała projektami w firmie Hansa G. od czerwca 2015 r. do stycznia 2016 r. W rozmowach Hans G. posługiwał się sformułowaniami używanymi przez Niemców w stosunku do Polaków podczas okupacji 1939-1945, także z użyciem terminologii nazistowskiej i nie krył się z nienawiścią wobec Polaków. Hans G. bez skrępowania mówił o Polakach m.in. „shit”, „idiots”, „I hate this idiots”, “idiot Polak”, „suck-ers”, “better is Africa”, “fucking stupid country”, “should I stand them on the wall [pokazuje pozorowane strzelanie] Kill them? I wanted, I want! No problem for me! I would kill every Polak, scheiss egal”, zaś o samej pracownicy mówił „ustawiłbym cię z PiSem w szeregu i rozstrzelał”, „jesteś głupia, bo słuchasz Kaczyńskiego”, „pieprzony pisior (fucking pisior)”, „stuknięta faszystka (crazy fashist)”.

W dniu 11 lutego 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok w procesie cywilnym, według którego sąd nakazał Hansowi G. przeproszenie Natalii Nitek-Płażyńskiej w “Gazecie Polskiej” oraz w Telewizji Republika. Dodatkowo Hans G. został zobowiązany do wpłaty 50 tysięcy złotych na Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. W uzasadnieniu wyroku sędzia Piotr Kowalski podkreślił historyczne korzenie uprzedzeń rasowych i wyższości rasowej Niemców, jakie prezentował Hans G. Reduta Dobrego Imienia w tej sprawie mając status interwenienta ubocznego wspomagała p. Natalią Nitek-Płażynską, zapewniając pomoc prawną i finansową.

Sprawa ta potwierdza, że upominanie się o polską godność w stosunku do oszczerców ma sens i dowodzi, że przyjęta przez Redutę procedura oraz wypracowana przez nią w wielu innych procesach linia orzecznicza zaczyna się przebijać w orzecznictwie!

Bardzo dziękujemy za wsparcie, bez Waszej pomocy Reduta nie mogłaby działać!

Zostań darczyńcą

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube