Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krakowie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Onet.pl, który jako ilustrację tekstu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji, opublikował zdjęcie przedstawiające kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach.
W trakcie wczorajszej rozprawy przesłuchano żonę i syna Krystiana Brodackiego oraz Jakuba Kudłę, szefa działu prawnego grupy Onet Ringier Axel Springer Polska. Do sprawy po stronie skarżącej włączył się także prokurator.
Sąd ponownie oddalił wniosek pełnomocnika Onetu o przesłuchanie Andrzeja Skalskiego, wnuka Janiny Skalskiej, która została rozpoznana na zdjęciu w charakterystycznym płaszczu. Swą decyzję sąd wytłumaczył brakiem wpływu tego przesłuchania na wrażliwość odbioru zdjęcia przez Krystiana Brodackiego. Otóż wedle Andrzeja Skalskiego przeprosiny Onetu były wystarczające a pomyłka nie obrażała jego uczuć.
Zeznając szef Działu Prawnego grupy Onet Ringier Axel Springer Polska podkreślił, że fotoedytor odpowiedzialny za dobór zdjęcia do artykułu nie przeczytał go, a autor tekstu nie widział zdjęcia jakie wybrał fotoedytor. Nad całością czuwał jedynie wydawca, którym akurat wtedy był Paweł Jurek, redaktor naczelny onet.pl.
Podczas następnej i ostatniej rozprawy 24 lipca mają zeznawać Paulina Czarnocka, fotoedytor i Paweł Jurek, redaktor naczelny onet.pl.
Pozew z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia złożył Krystian Brodacki, którego matka ś.p. Maria Brodacka była przed rozstrzelaniem w Palmirach, prowadzona na egzekucję w taki sposób w jaki uwiecznia to fotografia. Za znieważenie matki żąda przeprosin oraz 150.000 zł tytułem zadośćuczynienia.
Sprawę prowadzi kancelaria Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy. Reduta Dobrego Imienia aktywnie uczestniczy w procesie.