Dwa nowe podcasty, a w tym premiera cyklu „Kartki z historii”!

30 kwiecień 2020 | Aktualności

Zapraszamy na dwa kolejne odcinki naszych podcastów. W odcinku nr 18, kolejnym w ramach audycji Fakty Wydarzenia Opinie, dwaj wybitni platformoznawcy, Maciej Świrski i Wódz Tȟašúŋke Witkó, podjęli się mało ambitnego zadania. Obiektem ich pastwienia był Tusk, który tym razem sam się podłożył, zabierając głos na kilka godzin przed nagraniem audycji. To jego gadanie zostało jednoznacznie zakwalifikowane, jako „zdecydowany akt trollingu”, a on sam, z coraz większym trudem, zmieścił się w definicji polityka.

Jak by tego było mało, z powodu lenistwa, nie został przez komentatorów potraktowany jako poważny kandydat na lidera kolejnej de/generacji Unii Wolności. Zresztą, ponoć już na niego czyha Grzegorz S. „przy którym Brutus to grzeczny chłopiec”.

Tradycyjnie oberwało się Platformie O., której po codziennej dawce kompromitacji Kidawy, pozostaje jedyny i stały cel: zamieszanie. Jest to zresztą na rękę Niemcom, którzy „mają problem ze swoim strategicznym towarem, czyli ze… szparagami”. To zresztą, nie jedyny kłopot naszych sąsiadów znad Szprewy. Wciąż nierozwiązana jest sukcesja po Merkel, która jest wyraźnie wyczerpana, a to wprost przekłada się na jakość polityki RFN.

Było jeszcze o Mosbacher, która pogroziła swym paluszkiem tefałenom oraz o prezydencie Donaldzie Trumpie, który ma podobne medialne problemy, co polski rząd. Niestety, nagonka na obóz konserwatywny i agendy Państwa Polskiego będzie trwać. Nadal obrywać będzie Poczta Polska. To bardzo ważna narodowa instytucja mimo, że listonosze nie noszą, od czasów rządów PO, państwowego orzełka.

Na koniec audycji złożono życzenia Gowinowi, by jednak został. Przyłączamy się!

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dostępnej pod linkiem lub po kliknięciu poniższego obrazka: rdiplad.org/podcast-odc-18

___________________

Konieczność sojuszu silnej Polski z USA

MEMENTO Z WIETNAMEM W TLE

W premierowym wydaniu podcastu Kartki z Historii, kolejnym medialnym przedsięwzięciu Reduty Dobrego Imienia, przenosimy się do Wietnamu, by poczuć gorycz klęski, której wcale mogło nie być. Jest ona tym boleśniejszejsza, że utorowała drogę, trwającemu tam do dziś komunizmowi. Jednak to nie tylko ciekawa audycja historyczna. To przede wszystkim memento dla Polaków, którzy pamiętając lekcję z Indochin, powinni szybko zbudować silne i sprawne państwo, w równoprawnym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

W tej internetowej publikacji poznajemy kulisy upadku potężnej operacji militarnej, w której do 1973 roku wzięło udział około 3 milionów Amerykanów. Maciej Świrski i Aleksander Wierzejski nie przekazują podręcznikowej wizji, ale raczej udzielają wskazówek, do dalszych samodzielnych poszukiwań i studiów. Zresztą, wydaje się, że ich zamiar od początku jest inny.

Przypominając, właściwie wygraną, przez wojska amerykańskie wojnę, analizują potężną i destrukcyjną rolę mediów (skąd my to znamy!). Te, przedstawiając fałszywy i tragiczny obraz wydarzeń na froncie, manipulują opinią społeczną i tym samym wywierają wpływ na rządzących. Politycy zaczynają się samoograniczać, a „przypadkowy” prezydent Johnson nawet wtrąca się w szczegóły dowodzenia. Stąd już tylko krok od tragedii.

Warto przy tym pamiętać, że omawiany krwawy i długotrwały konflikt, to pierwsza wojna, w której media niejako transmitowały grozę wojenną, wprost do domów amerykańskich. Dlatego, silnie zmanipulowany przekaz, dawał poczucie klęski i wzbudzał konieczność, jak najszybszego powrotu ocalałych do kraju. Niestety, amerykański rząd nie potrafił tego konfliktu wygrać propagandowo, a błędna strategia „liczenia ciał” np. 10 wrogów na 1 żołnierza USA, dawała tylko kolejny argument przeciwnikom. Duża w tym rola agentury wpływu i Kremla.

Decyzja opuszczenia dotychczasowego wietnamskiego sojusznika, przypomina publicystom Jałtę, jednak nie determinuje to ich rozważań. Maciej Świrski i Aleksander Wierzejski, sprawnie zarysowują wizję współpracy z „amerykańskim smokiem” – wspólne interesy np. w branży surowców energetycznych, ale także prognozują większy eksport z Polski.

Trzeba pamiętać, że twarde wietnamskie doświadczenia miały także wpływ na późniejsze sukcesy, w innych toczonych przez Amerykanów wojnach. Świetnie sprawdzały się w Iraku w walce z terroryzmem inteligentne bronie, czy aeromobliność, której prekursorem był, mający polskie korzenie, generał Edward Rowny, Polak.

Publicyści zwracają przy tym uwagę na znaczenie tradycji dla Amerykanów, w tym militarnych, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Konstatują przy tym smutnie, że nasze tradycje brutalnie przerwał komunizm.

W hołdzie dzielnym amerykańskim żołnierzom, w tym prawie 60 tys. poległych i zaginionych, Maciej Świrski dedykuje wspaniałą balladę Stana Ridgwaya – Camouflage.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dostępnej pod linkiem lub po kliknięciu poniższego obrazka: rdiplad.org/podcast-odc-19

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube