Dział Dokumentacji i Analiz Reduty Dobrego Imienia przygotował najnowszy Raport „Zakup czołgów Abrams – analiza w kontekście agresji dezinformacyjnej na Polskę, który poświęcony jest zakupowi przez Polskę amerykańskich czołgów Abrams.
14 lipca 2021 roku wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak ogłosili rozpoczęcie programu zakupu amerykańskich czołgów Abrams. W ciągu kilku lat na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej znajdzie się 250 bardzo nowoczesnych czołgów M1A2 SEP v3 Abrams. Przewidywany koszt inwestycji wynosić będzie 23,3 miliardów złotych, a środki na jej sfinansowanie będą pochodzić spoza budżetu MON.
Decyzja o zakupie amerykańskich czołgów Abrams spotkała się z wieloma komentarzami, zdania ekspertów w tej sprawie są podzielone cześć uważa, że czołgi Abrams zdecydowanie wzmocnią potencjał Wojska Polskiego, cześć ma odmienne zdanie w tej sprawie. Spotykamy się również z gwałtowną reakcją użytkowników mediów społecznościowych. Zakup czołgów Abrams wywołał szeroką dyskusję medialną, niestety wiele z przedstawianych informacji zawiera nieprawdziwy bądź zmanipulowany przekaz.
W obliczu wielu przekłamań i dezinformacji przygotowaliśmy Raport, który zawiera analizę faktów dotyczących czołgów Abrams, jak również próbę oceny, czy i jakie planowany zakup ma znaczenie dla obronności Polski.
Pierwsza cześć Raportu zawiera przykłady wykorzystania czołgów w Abrams w różnego typu działaniach militarnych przeprowadzonych m.in. podczas operacji „Pustynna Burza”, czy też w podczas obalenia reżimu Saddama Husajna. W opracowaniu przedstawiliśmy możliwości czołgów Abrams użytych w operacjach wojskowych zarówno w przestrzeni otwartej, jak również podczas walk na terenach zurbanizowanych.
Kolejna cześć Raportu poświęcona jest kwestii podjęcia przez Rząd RP decyzji o zakupie czołgów Abrams, które stanowić będą potężne wzmocnieniem potencjału Wojska Polskiego, Polska stanie się posiadaczem jednych z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejszych, czołgów w Europie. W dalszej części eksperci Reduty przedstawili właściwości techniczne amerykańskich czołgów i znaczenie operacyjne zakupionego sprzętu.
Trzecia cześć Raportu stanowi analizę pojawiających się w przestrzeni medialnej komentarzy i ocen tej decyzji pojawiających się głosów krytycznych i dezinformacji, która poprzez zmanipulowany przekaz wpływa na postrzeganie przez społeczeństwo decyzji o zakupie Abramsów.
Reduta Dobrego Imienia 7 lipca br. opublikowała raport „Chcesz pokoju – szykuj się do wojny”, w którym wskazaliśmy, że rozmaitego rodzaju oszczercze treści pojawiające się w przestrzeni publicznej na temat Polski („polski genetyczny antysemityzm”, „dyktatura w Polsce”. „strefy wolne od LGBT”, „polskie sprawstwo Holokaustu”, „Niemcy potrzebowali Polaków do przeprowadzenia Holokaustu, bo nie potrafili odróżnić Żydów”) prowadzą do alienacji Polski w NATO, a w konsekwencji do rozbicia spójności Sojuszu oraz osłabienia bezpieczeństwa całego Zachodu. Równolegle do tego rodzaju agresji dezinformacyjnej na Polskę od dłuższego czasu pojawiają się – zarówno w Polsce jak i poza nią – głosy na temat polskich zakupów uzbrojenia, stanu polskich Sił Zbrojnych oraz polskiej rzekomej rusofobii, która może doprowadzić do konfliktu z Rosją.
Internetowa krytyka decyzji o zakupie Abramsów przez Polskę bazuje na niewielkiej wiedzy ogółu społeczeństwa na temat nowoczesnego uzbrojenia. Argumenty podawane przez anonimowych użytkowników Twittera czy Facebooka odwołują się też do emocjonalnej warstwy uprzedzeń w stosunku do rządzących oraz naiwnego pacyfizmu (na przykład, że zamiast wydawania pieniędzy na czołgi należy przeznaczyć pieniądze na służbę zdrowia). Duża część komentatorów (nawet dziennikarzy i polityków) sprawia wrażenie, jakby nie dostrzegali tektonicznych zmian zachodzących w światowej polityce, dotykających obecnie bezpośrednio Polski.
W naszej opinii decyzję o zakupie czołgów Abrams przez Polskę należy rozumieć, że z jednej strony jest to zapewnienie najnowocześniejszego uzbrojenia (czyli budowanie siły odstraszającej) dla Wojska Polskiego, a z drugiej – związanie kompleksu przemysłu militarnego USA bardzo dużą transakcją i – dzięki temu – utrzymanie korzyści ponad kosztami amerykańskiego zaangażowania w Polsce.
Przygotowany Raport zawiera analizę powodów, które przyczyniły się do podjęcia przez rządzących decyzji o zakupie amerykańskich czołgów, jak również ma stanowić bazę wiedzy dotyczącą czołgów Abrams, by wykluczyć wszelkie nieścisłości i manipulacje pojawiąjące się w przestrzeni medialnej na ich temat. W Raporcie zwracamy uwagę również na aspekt związany z bezpieczeństwem Polski, które w obliczu powielanych oszczerstw może być zagrożone.
Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury najnowszego Raportu.
[ddownload id=”6876″]