„Newsweek” straszy? Reduta wspiera wolność słowa!

25 styczeń 2017 | Aktualności

Stowarzyszenie Wolne Jeziorany zostało wezwane przez przedstawiciela Ringier Axel Springer Polska do usunięcia artykułu i zadośćuczynienia finansowego za publikację krytycznego komentarza do tekstu o obozach koncentracyjnych zamieszczonego w tygodniku Newsweek”. W tej sytuacji, w dniu 25.01.2017 r., Reduta Dobrego Imienia objęła Stowarzyszenie pomocą prawną.

Portal wolnejeziorany.pl krytycznie ocenił tekst autorstwa pani P. Szewczyk pt: „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów koncentracyjnych Polacy znowu je uruchomili” i opisał m.in. zmiany jakie zachodziły w artykule zamieszczonym w tygodniku „Newsweek” (link do artykułu – http://wolnejeziorany.pl/kategorie/felietony-czyli-nieporzadki-gminne-i-krajowe/rzecz-o-zasadnosci-golenia-glow-czyli-paula-szewczyk-lansuje-w-newsweeku-teze-o-polskich-obozach-smierci/).

Po publikacji artykułu, redakcja portalu otrzymała wiadomość mailową od (najprawdopodobniej) przedstawiciela Ringier Axel Springer Polska. Nadawca, podpisujący się jako Jakub Kudła (Head of Media Legal Grupa Onet-RASP Polska), zażądał w imieniu Grupy Onet – RASP usunięcia artykułu w ciągu 1 godziny od otrzymania maila oraz wpłaty 100 000 zł na rzecz RASP. Autor wiadomości nie przedstawił żadnych pełnomocnictw, przesłał jedynie mail z domeny ringieraxelspringer.pl.

Reduta Dobrego Imienia zaproponowała pomoc prawną Stowarzyszeniu.

– Nasz pełnomocnik musi po pierwsze ustalić, czy ten adres mailowy jest prawdziwy i czy taka osoba rzeczywiście jest pracownikiem firmy. Formuła żądania i sposób jej komunikacji sugerują, że nie jest. Z reguły bowiem poważne firmy nie przysyłają żądań mailowo, zwłaszcza takich, w których nakazują wpłatę 100 000 zł w terminie siedmiu dni na podany numer konta. Gdyby się jednak okazało, że mail jest prawdziwy, wówczas będziemy domagać się wskazania fragmentów, które naruszają dobra osobiste autorki oraz „Newsweeka” oraz wykazania zasadności zapłaty wspomnianej kwoty – mówi Urszula Wójcik, rzecznik Reduty Dobrego Imienia.

Prawnicy podjęli już stosowne kroki, aby wyjaśnić bezpośrednio w firmie Ringier Axel Springer Polska czy mail jest prawdziwy i czy pan Jakub Kudła jest pracownikiem firmy. Jeśli żądania przedstawiciela RASP są wiążące dla Stowarzyszenia Wolne Jeziorany, wówczas podejmiemy działania prawne z tytułu zastraszania i naruszania konstytucyjnego prawa do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

 

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube