Podcast: Odcinek 13 – Fakty Wydarzenia Opinie z Wodzem Thasunke Witko

16 kwiecień 2020 | Aktualności

Dzisiaj przedstawiamy 13 odcinek naszych podcastów, w którym nawiązujemy do legendarnej audycji FAKTY WYDARZENIA OPINIE nadawanej w latach 1960-1994 w Radiu Wolna Europa. Postanowiliśmy sięgnąć nie tylko do nazwy, ale także sukcesywnie rozwijać ciekawą i różnorodną formułę nowego programu, w pandemicznej rzeczywistości.

W pierwszej audycji, usłyszycie Państwo prowadzącego Fakty Macieja Świrskiego, który do współpracy zaprosił, znanego z temperamentu publicystycznego Tȟašúŋke Witkó – wodza Indian z plemienia Oglalów. Ten znany komentator życia politycznego był już bohaterem jednego z podcastów RDI.

Tym razem, panowie wzięli na warsztat najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni. Ich zdaniem przylot największego samolotu na świecie – słynnego An-225 Mrija, po raz kolejny unaocznił poważne deficyty antyrządowej klasy politycznej, której dzielnie sekundują tzw. durnaliści. Oberwało się także rzecznikom, najbardziej Laskowskiemu, który sugeruje, że wybory nowego prezesa najwyższego sądu nie odbędą się z powodu: troski o życie elektorów.

Wódz, jako były wojak, przyznał, że nie ma problemów z „przyciosaniem do wymiaru” i dobrze znosi obostrzenia i unieruchomienie ogłaszane przez „przywódców na poziomie”. Publicyści zgodzili się, że trzeba radykalniej przeciwdziałać fali fake newsów, dezinformacjom, które mają przede wszystkim rosyjską proweniencję.

Przyszłość niestety nadal jest niepewna. Czy hegemonem staną się Chiny i czy Rosja zostanie powalona przez niewidzialnego wroga? Co z Unią? Czy dojdzie do Italexitu? Na te pytania nie ma odpowiedzi. To nadal wróżenie, w coraz mętniejszej wodzie. A i tu wódz Tȟašúŋke Witkó okazuje się być optymistą, a Maciej Świrski zachowuje – jak zawsze – swój słynny realizm.

Kolejny odcinek Faktów ukaże się już za tydzień 23 kwietnia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy dostępnej pod linkiem lub po kliknięciu poniższego obrazka: rdiplad.org/podcast-odc-13

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube