Reduta Dobrego Imienia

Publikacje i Raporty

„Pomoc Polski udzielana Ukrainie w kontekście pełnoskalowej rosyjskiej inwazji” – najnowszy Raport RDI

15 listopada 2022 | Raporty

W najnowszym Raporcie RDI pt. „Pomoc Polski udzielana Ukrainie w kontekście pełnoskalowej rosyjskiej inwazji” – przedstawimy analizę czterech obszarów pomocy, jaką udziela Polska Ukrainie. Omówione w Raporcie kwestie dotyczą wsparcia wojskowego, politycznego, gospodarczego oraz społecznego.

9 listopada 2022 r. Aleksiej Arestowicz, doradca Biura Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie udzielonym Julii Latyninie, znanej rosyjskiej dziennikarce, przebywającej na emigracji w Londynie, stwierdził, że „Gdyby nie Polska, nas [Ukrainy], by już nie było. W każdym sensie: humanitarnym, politycznym, wojennym. Polska praktycznie ocaliła Ukrainę”.

Pierwsza część Raportu przedstawia analizę wymiaru wojskowego, począwszy od zwiększenia obecności wojsk NATO na wschodniej flance po przekazanie przez Polskę uzbrojenia i amunicji, z wyszczególnieniem rodzaju broni i amunicji przekazanej broniącej się Ukrainie.

Druga część opracowania dotyczy wymiaru politycznego, pomocy ze strony Polski Ukrainie w kontekście pełnoskalowej inwazji Rosji, który można podzielić na dwa okresy. Pierwszy, który miał miejsce przed 24 lutego 2022 r., ale już po tym, jak w listopadzie 2021 r. strona polska otrzymała z USA informacje o przygotowaniach Rosji do inwazji. Drugi okres to działania podejmowane przez władze Polski już w momencie, gdy 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę.

Kolejny rozdział Raportu przedstawia analizę wsparcia w wymiarze gospodarczym. Pomoc gospodarcza dla Ukrainy ze strony Polski ma charakter wielowymiarowy, dotyczy on m.in. bezpośredniego wsparcia finansowego ze strony Polski dla Ukrainy, bezpośrednio przekazywanej przez Polskę pomocy humanitarnej, czy finansowanie z budżetu państwa polskiego wydatków związanych z obecnością w Polsce największej w porównaniu z innymi państwami grupy uchodźców ukraińskich, a także pomocy przekazywanej bezpośrednio przez polskich obywateli.

W ostatniej części Raportu omówiony został wymiar społecznych pomocy, jaką Polska okazuje Ukrainie, a która dotyczy wsparcia przekazywanego uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy przybyli do Polski, oraz pomoc humanitarną przekazywaną mieszkańcom Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w ojczyźnie.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią najnowszego Raportu.

Nasza publikacja jest dostępna w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania) oraz w formatach na smartfony lub kindle (.epub i .mobi).

Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.

Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube