Reduta Dobrego Imienia

Publikacje i Raporty

Najnowszy Raport RDI – Zakres pomocy udzielonej Ukrainie przez wybrane kraje europejskie

4 kwietnia 2023 | Raporty

W najnowszym Raporcie RDI „Wsparcie polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne Ukrainy ze strony wybranych państw Europy Zachodniej” przedstawiamy szczegółową analizę pomocy udzielanej Ukrainie przez Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Niemcy. Analiza obejmuje okres udzielonej pomocy od początku inwazji do grudnia 2022 roku.

W opracowanym przez Dział Dokumentacji i Analiz RDI dokumencie poddajemy analizie poziom wsparcia oraz ukazujemy różne formy pomocy okazanej Ukrainie. Opracowanie zawiera porównanie wsparcia udzielanego przed inwazją Rosji i w obliczu wojny. Zagadnienia polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne zostały szczegółowo scharakteryzowane, aby przedstawić skalę i zakres wsparcia okazywanego przez poszczególne kraje. Kwestie przedstawione w Raporcie mają przysłużyć się Państwu i stać się przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych uzyskaniem rzetelnej informacji na temat poziomu i rodzaju wsparcia dla Ukrainy. Opracowanie zostało stworzone w celu udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące zaangażowania i wymiaru wsparcia okazanego Ukrainie przez wybrane kraje Europy Zachodniej. Wszystkie dane są aktualne na dzień 21.12.2022 r.

Raport RDI składa się z czterech części, które prezentują analizę wsparcia dla Ukrainy ze strony wybranych państw Europy Zachodniej. W pierwszej części została przedstawiona analiza wsparcia udzielanego przez Wielką Brytanię, która jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców dla broniącej się Ukrainy, obok Stanów Zjednoczonych, Polski i krajów nadbałtyckich. W drugiej i trzeciej części opracowania została przedstawiona analiza wsparcia udzielanego przez dwa kolejne zachodnioeuropejskie kraje, tj. Francję i Hiszpanię.

W czwartej części Raportu omówiony został wymiar pomocy udzielonej przez Republikę Federalną Niemiec. W wypadku Niemiec koncentrujemy się na aspekcie politycznym, analizując dwa programowe teksty kanclerza Olafa Scholza, w których nakreślony został stosunek władz niemieckich do wojny na Ukrainie. Konfrontujemy również zapowiedzianą przez kanclerza Niemiec wolę odgrywania wiodącej roli w architekturze europejskiego bezpieczeństwa z realnymi możliwościami Bundeswehry.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią Raportu

Nasza publikacja jest dostępna w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania) oraz w formatach na smartfony lub kindle (.epub lub .mobi).

Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk zamieszczony na dole strony.

Zachęcamy wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji, do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi Raportami dotyczącymi pomocy dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że opublikowane materiały staną się ważnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych sytuacją na Ukrainie.

Polecamy również Państwa uwadze Raport RDI nr 6/2022, który stanowi kompleksowe opracowanie, przedstawiające szczegółowe informacje na temat pomocy, jaką Polska udzieliła Ukrainie. Dzięki temu Raportowi będziecie mieli Państwo okazję zapoznać się z konkretnymi działaniami i programami, jakie Polska podjęła na rzecz Ukrainy.

Raport RDI  nr 6/2022

Zachęcamy także do przeczytania opracowania „Reakcja USA na inwazję Rosji na Ukrainę”. Ten Raport, opracowany przez nasz zespół specjalistów, ma na celu przybliżenie Państwu procesu kształtowania się decyzji, które zostały podjęte przez Stany Zjednoczone na rzecz Ukrainy.

Raport RDI  nr 5/2022

Zespół Reduty Dobrego Imienia

Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

Zapraszamy do obserwowania i polubienia nas:
Tweet
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Tweet
Youtube