Wojna, która dzieje się tuż obok, niemal za miedzą, jest obecna w mediach na niebywałą wcześniej skalę. Można powiedzieć, że to pierwsza pełnoskalowa europejska wojna epoki Internetu. W sieci roi się od opracowań różnych, mniej lub bardziej kompetentnych, specjalistów od analiz otwartych źródeł (OSINT), codziennych raportów bazujących na ukraińskich i rosyjskich materiałach, reportaży i relacji dziennikarzy podążających niemal na pierwszą linię, wreszcie poruszających rozmów z ukraińskimi ocaleńcami spod rosyjskiej okupacji, z żołnierzami, w tym ukraińskimi jeńcami szczęśliwie zwolnionymi z niewoli, a także rosyjskimi „plennymi”. Pojawiają się też analizy ekonomiczne. Oczywiście, strona rosyjska jest bardzo aktywna, rosyjskie „farmy trolli” nie przestają działać, w sieci pojawia się wiele dezinformacji, powielanych często przez osoby nie do końca zorientowane – i to też trzeba brać pod uwagę. Ale jeśli ktoś coś pamięta ze szkolnej ruszczyzny i przekonał się, że język ukraiński jest całkiem zrozumiały, dzięki Internetowi ma dostęp do obfitości wszelakich źródeł. Śledzenie zmieniającej się stale sytuacji jest bardzo czasochłonne i łatwo się w tym pogubić.
Dlatego przygotowaliśmy raport o nieco innym charakterze niż dotychczasowe opracowania prezentowane przez RDI, bazujący głównie na popularnych, a nie naukowych materiałach dostępnych w sieci. Jego celem jest z jednej strony ukazanie obrazu wojny, jaki wyłania się z wielorakich, dostępnych powszechnie źródeł, a z drugiej próba zrozumienia tego, co właściwie się po sąsiedzku rozgrywa i dlaczego ten koszmar nadal trwa. I choć rzeczywistość oglądana z różnych perspektyw wyślizguje się pojmowaniu jak śliska ryba wyjęta z rzeki, jednak jakiś mniej więcej spójny jej obraz się rysuje.
Chcemy zwrócić uwagę na załączniki, które stanowią cenne uzupełnienie raportu. Pierwszym z nich jest tekst zatytułowany „Prigożyn. Człowiek chaosu”, autorstwa Mikołaja Susujewa. Ten artykuł szczegółowo omawia rolę i wpływ Jevgienija Prigożyna, rosyjskiego biznesmena i bliskiego współpracownika Władimira Putina, na wydarzenia w regionie. Przyjrzenie się tej analizie pozwoli lepiej zrozumieć kontekst, w jakim działają kluczowe postacie związane z rosyjską polityką.
Drugim załącznikiem jest przeprowadzony przez nas wywiad z Księdzem Mikołajem Bieliczewem, marianinem urodzonym i wychowanym w Charkowie, który obecnie tam zamieszkuje. W trakcie rozmowy, zatytułowanej „O wojnie widzianej z Charkowa, o 'ruskim mirze’, polityce i Kościele”, poruszono wiele istotnych kwestii bezpośrednio i pośrednio związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. Ksiądz Bieliczew dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem oraz refleksjami na temat obecnej sytuacji w kraju i jej wpływu na społeczeństwo, oraz rolą Kościoła.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią najnowszego Raportu.
Nasza publikacja jest dostępna w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania) oraz w formatach na smartfony lub kindle (.epub i .mobi).
Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.
Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.