24.02.2022 r. zmieniła się rzeczywistość w jakiej, do tego dnia, funkcjonowała Ukraina, Polska, Europa oraz świat. Od blisko 80 lat – zakończenia II Wojny Światowej – nie doświadczyliśmy tego typu działań zbrojnych, nie mierzyliśmy się z tak wielkim okrucieństwem oraz zbrodniami wymierzonymi przeciwko ludzkości.
Chociaż do końca wojny na Ukrainie jest zapewne jeszcze daleko, a walki na wschodzie Ukrainy codziennie zbierają śmiertelne żniwo wśród ukraińskich żołnierzy i cywilów, to już teraz można wyciągnąć liczne wnioski z przebiegu tego konfliktu.
Dział Analiz i Dokumentacji Reduty Dobrego Imienia przygotował najnowszy raport „Cztery miesiące wojny na Ukrainie”. Zwarta w dokumencie analiza przedstawia dwie kluczowe kwestie, dotyczące działań wojennych i skutków wojny. Polska stała się zarówno głosem Ukrainy w Europie, jak i na świecie, azylem bezpieczeństwa dla uciekających przed bombami ukraińskich uchodźców – w szczególności kobiet i dzieci, ale także sojusznikiem, który dostarcza Ukrainie niezbędnej pomocy militarnej i humanitarnej.
W pierwszej części Raportu poruszyliśmy aspekt militarny wojny na Ukrainie. W przedstawionej analizie skupiliśmy się na przybliżeniu dotychczasowego przebiegu wojny, opisując skuteczną obronę Kijowa i Charkowa oraz przebieg walk w Donbasie. W Raporcie przedstawiliśmy prognozy dotyczące dalszego przebiegu wojny, jaki i również poruszyliśmy m.in. kwestie potrzeb militarnych Ukrainy, współpracy z sojusznikami oraz postawę Ukraińców wobec coraz częściej definiowanych przez Moskwę warunków zawieszenia broni.
W drugiej części raportu skupiliśmy się na przedstawieniu przyczyn ataków dezinformacyjnych i walki informacyjnej przeciwko Polsce podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Jak wiemy, od początku istnienia Związku Sowieckiego dezinformacja była jednym z głównych – obok militarnych – sposobów osiągania celów strategicznych Kremla. W ciągu lat istnienia ZSRS udało się sowietom rozwinąć całą gamę narzędzi oddziaływania (zarówno dezinformacyjnego, jak i wywierania wpływu).
Zawarliśmy w Raporcie informacje dotyczące terminu „środki aktywne” – narzędzi wykorzystywanych przez rosyjski wywiad do destabilizacji świata Zachodu, w tym Polski i – o czym Reduta mówi od początku swojego istnienia – niszczenia reputacji Polski w celu alienacji naszego kraju w sojuszu NATO. Opisaliśmy mechanizmy dotyczące wzbudzenia zainteresowania fałszywymi przekazami wśród odbiorców, a następnie wywołania reakcji, która polegać będzie na rozpowszechnianiu fałszywego przekazu, co nazywa się rezonowaniem dezinformacji.
Walka z dezinformacją jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii, gdyż fałszywy przekaz kreowany przez antypolską narrację, bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo naszego kraju. Fałszywe informacje rozpowszechniane przez rosyjską propagandę nie tylko niszczą wizerunek Polski, ale także mają wywołać wewnętrzną destabilizację kraju poprzez m.in. podsycenie nieufności do rządu w sprawie pomocy Ukrainie, czy zbudowania nieufności co do pomocy NATO. Istotne jest też opracowanie metod uświadamiania odbiorcom, czym jest rosyjska dezinformacja i w jaki sposób zwykli ludzie mogą ją zwalczać. Problemem tym zajmiemy się w jednym z następnych zeszytów „Raporty i Analizy RDI”.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią najnowszego Raportu.
Nasza publikacja jest dostępna w formacie PDF (do lektury na ekranach komputerów lub do wydrukowania) oraz w formatach na smartfony lub kindle (.epub i .mobi).
Aby pobrać najnowszy Raport RDI, należy kliknąć wybrany przycisk.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.